Žiaci 70 základných škôl po celom Slovensku budú mať Čerstvé hlavičky

25.6.2021 (Webnoviny.sk) – Pravidelnú nádielku čerstvého ovocia alebo zeleniny pre svojich žiakov každý týždeň získa v budúcom školskom roku 70 slovenských základných škôl vďaka Kauflandu a jeho projektu Čerstvé hlavičky.

Do tretieho ročníka projektu Čerstvé hlavičky, ktorý motivuje žiakov k zdravej výžive a pravidelnej konzumácii ovocia a zeleniny, sa zapojilo 258 základných škôl naprieč celým Slovenskom. Hlasovanie sa skončilo, hlasy sú zrátané a zoznam základných škôl, ktoré budú dostávať pre všetkých svojich žiakov pravidelné dávky vitamínov z partnerských predajní Kauflandu počas celého školského roka 2021/2022, je známy. Celkovo sa odovzdal rekordný počet 623 530 hlasov.

MANGO, HRUŠKY, AJ KAROTKA A UHORKY

Teší nás, že projekt Čerstvé hlavičky si získal medzi základnými školami popularitu a prispeje tak k správnym stravovacím návykom detí. Sme radi, že každá naša predajňa bude mať svoju partnerskú základnú školu a že sa postaráme o zdravú desiatu z čerstvého ovocia a zeleniny pre tisíce školákov po celkom Slovensku,“ hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovensko.

Ponuka čerstvého ovocia a zeleniny z reťazca pre školákov je naozaj veľmi pestrá. V tomto školskom roku si pochutnali napríklad na banánoch, jablkách, mandarínkach, pomarančoch, hrozne, hruškách, kivi, reďkovkách, paradajkách, ale aj na sladkej karotke či šalátových uhorkách. A pretože dobré príklady vždy priťahujú, mnohé deti spoločne so spolužiakmi ochutnali aj plody, nad ktorými by doma krútili nosom.

Za zmienku stojí, že hoci bola situácia kvôli pandémii v tomto školskom roku pre školákov i školy mimoriadne náročná a nepredvídateľná, napriek tomu Kaufland poskytoval čerstvé ovocie a zeleninu žiakom, ktorí sedeli v školských laviciach.

ČO NA TO ODBORNÍČKA NA VÝŽIVU

Prečo je dôležité, aby v jedálnom lístku školákov nechýbalo ovocie ani zelenina? A prečo deti často dávajú prednosť ovociu pred zeleninou? Správnu odpoveď na tieto otázky pozná odborníčka na výživu MUDr. Katarína Babinská:„Ovocie je sladšie a táto chuť je pre dieťa prirodzene lákavejšia. Ovocie síce môže čiastočne nahradiť zeleninu, nie je však správne, ak čerstvá zelenina vo výžive dieťaťa úplne chýba. V porovnaní s ovocím je väčšina zeleniny lepším zdrojom vápnika, železa a kyseliny listovej. Ovocie obsahuje viac cukru a dodáva detskému organizmu viac kalórií než zelenina. Naopak, zelenina patrí medzi nízkokalorické a nízkotučné potraviny, čo je výhoda najmä pre deti, ktoré sú sedavé a majú sklon priberať. Pri správnom stravovaní budú mať vaše deti zdravé trávenie, energiu potrebnú na hranie, budú schopné lepšie sa sústrediť a budú tiež lepšie spať.“ Pre úplnosť dodajme, že malí školáci by mali denne zjesť porciu približne 250 g a tínedžeri 400 g, pričom polovicu by malo tvoriť ovocie a polovicu zelenina.

Zoznam víťazných škôl, ktoré získajú v budúcom školskom roku pravidelnú dodávku vitamínov z partnerských predajní Kauflandu, nájdete na stránke www.cerstvehlavicky.sk.

ABY DETI V ŠKOLÁCH JEDLI EŠTE ZDRAVŠIE

Spojenie zdravia detí a podpory zdravej výživy v školách priviedlo Kaufland k spolupráci so Skutočne zdravou školou. Tá ponúka komplexný program kvalitného a udržateľného stravovania a neformálneho vzdelávania o jedle a výžive pre materské, základné a stredné školy. Cieľom programu je prispieť k zdravšiemu stravovaniu v slovenských škôlkach a školách a zároveň dostať čerstvé a kvalitné produkty od domácich pestovateľov do školských jedální. K jeho realizácii chce svojím dielom prispieť aj obchodný reťazec, pre ktorý práve podpora zdravej výživy patrí k významným prioritám.

Informačný servis

Viac k témam: Čerstvé hlavičky, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Žiaci 70 základných škôl po celom Slovensku budú mať Čerstvé hlavičky © SITA Všetky práva vyhradené.