Na súde s Trnkom prehrávali odposluchy, ktoré vznikli odpočúvaním v jeho aute (video)

14.9.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 14. septembra 10:36

V rámci procesu s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom pokračoval v utorok Okresný súd Bratislava I v prehrávaní odposluchov, ktoré vznikli odpočúvaním auta bývalého šéfa prokuratúry.

Predmetné odposluchy boli vyhotovené v lete 2019 v rámci policajnej akcie Oskar 4. Väčšina z nich zachytáva komunikáciu obžalovaného a jeho kamaráta Lóranta Kósu, pričom diskutujú o policajnom vyšetrovaní údajného vydierania finančníka Jaroslava Haščáka.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd s Dobroslavom Trnkom (fotografie)

Súd už na pojednávaní v pondelok 13. septembra prehral nahrávku, v ktorej podnikateľ Marian Kočner konfrontuje Trnku so záležitosťou vydierania Haščáka prostredníctvom nahrávky Gorila. Trnka na nahrávke uviedol, že celá vec je projektom Kósu a jeho ďalšieho známeho Oskara Bereczka, pričom využiť chceli nahrávku, ktorú Kočner nechal v trezore na Generálnej prokuratúre SR. Údajne tým chceli získať sumu päť miliónov eur.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Obžalovaný v súvislosti s prehratými odposluchmi využil svoje právo a neodpovedal na otázky prokurátora. Zároveň povedal, že neboli prehraté niektoré ďalšie sekcie, ktoré „nesvedčia len v môj neprospech, ale aj v prospech“. Pojednávanie v tejto kauze bude pokračovať v dňoch 6. až 8. decembra. Súd by mal vypočuť niekoľkých znalcov a tiež by mala byť oboznámená samotná nahrávka označovaná ako Gorila. Podľa samosudcu má rozsah prehrávania tejto nahrávky určiť prokurátor, keďže celá má niekoľko desiatok hodín.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnka je obžalovaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila, ku ktorej mal mať prístup v rokoch 2007 až 2014. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru.

Podľa obžaloby nahrávku ukrýval namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Tým si ako verejný činiteľ, konkrétne generálny prokurátor a neskôr prokurátor, nesplnil povinnosť, ktorá mu vyplývala zo zákona, a to stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

Trnka pôsobil vo funkcii generálneho prokurátora v rokoch 2004 až 2011. Stíhaný je na slobode.

Viac k témam: súd s Dobroslavom Trnkom, súdy, zneužitie právomoci verejného činiteľa
Zdroj: Webnoviny.sk – Na súde s Trnkom prehrávali odposluchy, ktoré vznikli odpočúvaním v jeho aute (video) © SITA Všetky práva vyhradené.