Na summite G20 budú lídri hovoriť o obchodnej vojne medzi USA a Čínou, Iráne aj klimatických zmenách

27.6.2019 (Webnoviny.sk) – Obchodná vojna medzi Ruskom a Čínou a medzinárodné bezpečnostné problémy vrátane napätia medzi USA a Iránom by mali byť hlavnými témami summitu krajín G20, ktorý sa koná v japonskej Osake.

Hoci rokovania hláv štátov a vlád, ministrov a šéfov centrálnych bánk v tomto formáte sa najčastejšie koncentrujú na ekonomické otázky, prípadne na bezpečnostné témy, tentokrát viacero členských krajín signalizovalo, že je potrebné sa zaoberať predovšetkým otázkou klimatických zmien.

Najhlasnejším advokátom zelených tém bol pred summitom G20 francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý dokonca podmienil francúzsky súhlas so záverečným komuniké zo summitu práve tým, že štátnici budú rokovať aj o problematike klimatických zmien. Na tom, aby jednou z hlavných tém summitu bol boj proti klimatickým zmenám, trval pred summitom aj predseda Európskej rady Donald Tusk.

Štáty G20

Do združenia G20 patria Argentína, Austrália, Brazília, Čína, Francúzsko, Kanada, India, Indonézia, Japonsko, Juhoafrická republika, Južná Kórea, Mexiko, Nemecko, Rusko, Saudská Arábia, Spojené štáty, Taliansko, Turecko a Veľká Británia. 20. členom je ako jediná nadnárodná organizácia Európska únia.

Viac k témam: globálna ekonomika, klimatické zmeny, obchodná vojna, summit G20
Zdroj: Webnoviny.sk – Na summite G20 budú lídri hovoriť o obchodnej vojne medzi USA a Čínou, Iráne aj klimatických zmenách © SITA Všetky práva vyhradené.