Na východe Ukrajiny to začína vrieť, proruskí separatisti zvyšujú napätie a obstreľujú priľahlé obce

18.2.2022 (Webnoviny.sk) – Medzinárodní pozorovatelia počas štvrtka zaznamenali takmer 600 porušení prímeria na nepokojnom východe Ukrajiny. To je viac ako dvojnásobok priemeru za predošlý mesiac.

Z oblasti hlásia stovky explózií

Špeciálna pozorovacia misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá v oblasti pôsobí od roku 2014 a usiluje sa o dodržiavanie prímeria medzi proruskými separatistami a ukrajinskými silami, tiež informovala, že za 24 hodín končiac štvrtkovým poludním zaznamenali viac ako 500 explózií. To je štvornásobne viac ako bol denný priemer za minulý mesiac.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt 

V oblasti tiež rušia signál, takže tri drony organizácie sa pri monitorovaní stratili a jeden nemohol vzlietnuť. Novinár agentúry AP pôsobiaci v oblasti zase informoval, že rušenie elektroniky pokračovalo aj cez noc a v meste Luhansk niekoľko hodín nefungovala telefónna sieť, čo bolo už druhú noc v rade.

Rusko hľadá zámienku na inváziu

Značný podiel explózií si vo štvrtok odniesla obec Stanica Luhanska, kde jeden z mínometných nábojov ráno zasiahol škôlku. Ďalšie poničili školský dvor a rozbili okná v neďalekých domoch. Traja ľudia utrpeli zranenia a pol obce prišlo o elektrinu.

Rusko v pohraničí s Ukrajinou zhromaždilo vojakov, čo vyvoláva na Západe obavy z invázie, no Moskva to popiera. USA opakovane varujú, že konflikt na nepokojnom východe by mohol poskytnúť Rusku zámienku na to, aby prekročilo hranicu.

V tomto duchu sa vyjadril aj veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksander Pavliuk, podľa ktorého mali spomenuté explózie v Donbase vyprovokovať reakciu, ktorá by viedla k protireakcii.

Viac k témam: Explózia, Prímerie, Proruskí separatisti, rusko-ukrajinský konflikt, Streľba
Zdroj: Webnoviny.sk – Na východe Ukrajiny to začína vrieť, proruskí separatisti zvyšujú napätie a obstreľujú priľahlé obce © SITA Všetky práva vyhradené.