Naď odletel na zahraničnú cestu, navštívi slovenských vojakov pôsobiacich na Cypre

29.7.2021 (Webnoviny.sk) – Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) vo štvrtok odletel navštíviť slovenských vojakov pôsobiacich v misii UNFICYP v Cyperskej republike. Slovensko v nej pôsobí už 20 rokov. Hneď po prílete bude slovenský šéf rezortu obrany rokovať s ministrom obrany Cypru Charalambosom Petridesom.

Po stretnutí podpíšu partneri Memorandum o porozumení. Následne sa Naď presunie na Veliteľstvo UN Protected Area (UNPA) v Nikózii, kde ho príjme veliteľka misie UNFICYP Ingrid Gjerde. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Misia trvá od roku 1964

Zahraničná cesta ministra obrany bude trvať do soboty 31. júla. Jaroslav Naď navštívi veliteľstvo Sektoru 4 (kemp Štefánik) vo Famaguste, kde Ozbrojené sily SR (OS SR) prevzali všetky pozície v roku 2018. Naď navštívi aj základňu PB 104.

Mierová misia UNFICYP je jednou z najstarších mierových misií OSN a trvá nepretržite od roku 1964. Jej cieľom je udržiavať status quo vo vnútri nárazníkovej zóny, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami, prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove a vykonávať humanitárne úlohy.

Zároveň od roku 1974 separuje ozbrojené sily nachádzajúce sa na ostrove v operačnom priestore nárazníkovej zóny UNFICYP.

Slúžia aj vojačky

Slovensko pôsobí v misii od 27. mája 2001. Aktuálne slúžií v rámci misie UNFICYP 238 príslušníkov OS SR, z toho 24 žien. Ide o 39. rotáciu OS SR.

Vojaci sú nasadzovaní na 12 mesiacov. Doteraz sa v misii vystriedalo už 3 885 slovenských profesionálnych vojakov, z toho 213 vojačiek.

Viac k témam: Mierová misia UNFICYP, slovenskí vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Naď odletel na zahraničnú cestu, navštívi slovenských vojakov pôsobiacich na Cypre © SITA Všetky práva vyhradené.