Domov Správy Slovensko Najdlhšia obec na Slovensku má len jednu volebnú miestnosť

Najdlhšia obec na Slovensku má len jednu volebnú miestnosť

POPRAD 30. marca (WebNoviny.sk) – Zákon o podmienkach výkonu volebného práva hovorí, že volebný okrsok sa vytvára na zhruba tisíc oprávnených voličov, a tak napríklad v obci Osturňa, ktorá je najdlhšiu obcou na Slovensku, musí stačiť aj jedna volebná miestnosť. Volebný okrsok majú preto presne v strede dediny.

„Vzhľadom na dĺžku našej obce sa volebná miestnosť nachádza historicky dlhodobo v strede obce – v kultúrnom dome, aby voliči, ktorí prichádzajú k volebnej urne z horného aj dolného konca, mali rovnakú vzdialenosť,“ uviedla pre agentúru SITA Kristína Gregoričková, starostka obce Osturňa, ktorá je dlhá deväť kilometrov.

Aj napriek tomu je účasť pri každých voľbách vysoká, z toho vyplýva, že vzdialenosť do volebnej miestnosti nie je pre občanov prekážkou.

„V dnešnej dobe nie je problém sa dostaviť do volebnej miestnosti, niektorí chodia pešo, tí pohodlnejší autom, iní využívajú aj autobusový spoj. Občania, ktorí sú starší, chorí, pripútaní na lôžko, požiadajú o prenosnú volebnú schránku. Okrsková volebná komisia navštívi týchto voličov s prenosnou volebnou schránkou, a to obecným vozidlom, nemusia chodiť pešo,“ doplnila starostka.

V súčasnosti má obec 314 obyvateľov. Trvalo sa tam zdržiava a žije zhruba 80 percent obyvateľstva. Mnohí oprávnení voliči odišli z obce za prácou, či za štúdium. Do prezidentských prezidentských volieb bolo vydaných 22 hlasovacích preukazov, o ktoré požiadali obyvatelia s trvalým bydliskom v Osturni, no v čase volieb boli mimo obec.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Viac o téme: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku: Výsledky prezidentských volieb

Viac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Najdlhšia obec na Slovensku má len jednu volebnú miestnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version