Iný kraj, iný mrav. Čo krajina, to iný zvyk. Výsledkom týchto rozdielov medzi národmi či etnikami je pestrý zoznam tradícií charakteristických pre jednotlivé kultúry. Mnohé z nich sa stali neodmysliteľnou súčasťou daných kultúr práve kvôli svojej kurióznosti.
Kanada – konzumácia vitamínu D
Kanaďania žijúci v odľahlejších oblastiach krajiny si od jesene do zimy neužijú takmer žiadne slnko. Nedostatok slnečného svetla sa snažia nahradiť neustálou konzumáciou vitamínu D. Je celkom bežné, že na užitie tohto vitamínu sa vás opýtajú pri rozhovoroch na akúkoľvek tému. Odporúčať vám ho budú na bolesť, depresiu aj hnev.
Mexiko – papuča ako pomôcka pri výchove
Ktovie, či by nadmerná konzumácia vitamínu D upokojila nahnevaných Mexičanov, ktorí sa v rámci výchovy neboja použiť aj „tvrdšie“ praktiky. Tie sa podobajú klasickým výchovným metódam našich predkov, ktorí vsádzali na osvedčenú varechu. Tú v Mexiku nahrádzajú papučou.
Brazília – sypanie rozbitého skla okolo domu
Brazílske mestá trápia značné problémy s kriminalitou. Krádeže v domoch sú tam na dennom poriadku. Majitelia si však nepotrpia na kamery, alarmy či iné bezpečnostné systémy. V snahe chrániť majetok vsádzajú na staré ľudové metódy. Okolo plotu a múrov domu rozsypávajú rozbité sklo, ktoré zlodeja zraní a zároveň na neho upozorní hlukom.
Grécko – vyhadzovanie krčahov a tanierov z okna
Rozbité sklo a črepiny sú súčasťou tradícií aj v Grécku. V tomto prípade však plnia oslavnú, nie bezpečnostnú úlohu. Pri príležitosti osláv Kristovho zmŕtvychvstania vyhadzujú z okna na ulicu krčahy a taniere, prípadne iné kuchynské náčinie. Cieľom je spôsobiť čo najväčší hluk a tým dať najavo radosť z tejto udalosti.
Holandsko – blahoželanie celej rodine
Narodeninové oslavy v Holandsku nemajú iba 1 oslávenca. Gratulácií sa vždy dočkajú aj najbližší členovia rodiny. Rodinné oslavy či večierky sa tak menia na niekoľkominútové gratulačné „seansy“, kde sa praje šťastie, zdravie a láska rodičom, súrodencom, partnerom, prípadne aj najbližším rodinným priateľom.
Dánsko – škoricová alebo koreninová sprcha
V Dánsku sa nevypláca byť dlho nezadaný. Ak sa Dánky alebo Dáni nezosobášia do 25. roku života, na narodeniny ich čaká škoricová sprcha. V prípade, že manželstvo neuzatvoria počas ďalších 5 rokov, na 30. narodeniny ich „za trest“ čaká ďalšia sprcha, tentoraz koreninová.
Nórsko – ponechávanie dieťaťa na balkóne
Nórsko je známe viacerými kurióznymi tradíciami, ktoré pôsobia trochu kontroverzne. Jednou z nich je ponechávanie spiaceho bábätka na balkóne. Na tom by nebolo nič rozporuplné, ak by dieťa neostávalo na balkóne úplne samé, a to aj počas dažďa alebo vetra.
India – vyhadzovanie detí z výšky 15 metrov
Ešte rozporuplnejšie pôsobí dlhoročná indická tradícia, pri ktorej sa deti vyhadzujú z chrámu Srí Santeswar. Po 15-metrovom strmhlavom lete ich na zemi chytia do veľkej plachty, takže aktérom kurióznej tradície sa nič nestane. Tento rituál prebieha za účelom privolania šťastia do ich života.
Egypt – bozkávať sa môžu iba osoby rovnakého pohlavia
Pokiaľ trávite dovolenku s partnerom alebo partnerkou v Egypte, bozkávaniu na verejnosti sa radšej vyhýbajte. V celej krajine platí zákaz tohto prejavu lásky a sympatií. Výnimkou sú iba osoby rovnakého pohlavia, na ktoré sa zákaz nevzťahuje.
Filipíny – dobrovoľné veľkopiatkové ukrižovanie
Filipíny berú vážne všetky kresťanské tradície vrátane tých veľkonočných. Medzi tie patrí aj tradičné veľkopiatkové ukrižovanie veriacich. Dobrovoľníci, ktorí sa cítia hriešni, sa môžu nechať dobrovoľne zavesiť na kríž. Považujú to za znak pokánia a nádeje, že im Boh odpustí hriechy.
Vďaka veľkonočným zvykom sa do zoznamu krajín s najkurióznejšími tradíciami vo svete radí aj Slovensko. Pletenie veľkonočných korbáčov a šibačka je súčasťou osláv sviatkov jari len u nás a v okolitých krajinách.
Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com