Najvyšší súd rozhodne o súrodencoch z gangu „Dvojičky“, môže im potvrdiť doživotný trest

0
Najvyšší súd rozhodne o súrodencoch z gangu „Dvojičky“, môže im potvrdiť doživotný trest

3.7.2021 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR vytýčil na stredu 7. júla verejné zasadnutie vo veci súrodencov Dávida a Dominika K. Tých senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v septembri 2020 odsúdil na doživotie so zaradením do zariadenia na výkon trestu s najvyšším stupňom stráženia.

Obchodovanie s drogami a vražda

Ich bratranec Filip K., ktorý bol takisto členom zločineckej skupiny známej ako „Dvojičky“, dostal trest dva roky s podmienečným odkladom na päť rokov. Majetok všetkých troch obžalovaných mal na základe rozsudku prepadnúť v prospech štátu. Súrodenci voči verdiktu na mieste podali odvolanie.

Zločinecká skupina vedená súrodencami sa zaoberala obchodovaním s drogami v severnej a západnej časti Slovenska. Okrem toho páchali násilnú trestnú činnosť vo vzťahu ku konkurencii a dopustili sa aj vraždy člena skupiny. „Zvláštnosťou tohto konania bolo, že v tejto trestnej veci bolo pôvodne obvinených 21 obvinených, z ktorých 18 uzavrelo dohodu o vine a treste. V podstate len traja obžalovaní sa bránili formou hlavného pojednávania, pričom sudca sa priklonil k názoru prokurátora, a nie obžalovaných,“ uviedol po vyhlásení rozsudku v septembri minulého roku prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Členovia gangu sa priznali

Hoci v roku 2017 polícia v rámci akcie Twix zadržala a obvinila okrem bratov aj celý gang, na lavici obžalovaných nakoniec ostali sedieť iba Dávid, jeho dvojča Dominik a ich bratranec Filip K. Ostatní sa postupne dohodli s prokurátorom, súdy dohody schválili a všetci si už odpykávajú vysoké tresty. Všetci zároveň priznali trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a drogovú trestnú činnosť.

Dávid a Dominik šéfovali gangu, ktorý páchal predovšetkým drogovú, ale aj inú trestnú činnosť od roku 2010 na území Trenčianskeho a Žilinského kraja v mestách Púchov, Považská Bystrica, Ilava, Dubnica nad Váhom, Trenčín či Žilina a v ich okolí. Okrem predaja drog využívali na zabezpečenie svojho vplyvu zastrašovanie, hrubý nátlak, prípadne vydieranie. Konkurentov v distribúcii drog likvidovali podpaľovaním áut či iných objektov.

Viac k témam: drogová trestná činnosť, gang
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd rozhodne o súrodencoch z gangu „Dvojičky“, môže im potvrdiť doživotný trest © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie