Najvyšší súd SR zamietol Magátovu žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu

0
Najvyšší súd SR zamietol Magátovu žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu

7.2.2024 (SITA.sk) – Marián Magát, ktorý je neprávoplatne odsúdený pre extrémistickú trestnú činnosť, ostane vo väzbe. Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová, súd na stredajšom neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie samosudcu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z 29. januára a žiadosť obžalovaného o prepustenie z väzby na slobodu zamietol.

V tejto súvislosti dodávame, že za žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu sa v zmysle Trestného poriadku považuje aj žiadosť o nahradenie väzby, ktorú obžalovaný formuloval prostredníctvom obhajcu dňa 29. januára. Súčasne Najvyšší súd SR rozhodol tak, že väzbu obžalovaného nenahradil písomným sľubom obžalovaného, zárukou dôveryhodných osôb a ani dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ uviedla Važanová.

Špecializovaný trestný súd uložil Mariánovi M. stíhanému pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť šesť rokov väzenia. Rozhodnutie nie je právoplatné, keďže obžalovaný, ako aj prokurátor proti nemu podali odvolania, o ktorých rozhodne Najvyšší súd SR. Obžalovaný bol súdený pre viac ako 40 skutkov.

Marián M. je zakladateľom skupiny Vzdor Kysuce. V inom prípade ho v roku 2017 za nedovolené ozbrojovanie právoplatne odsúdili na tri roky podmienečne, v dôsledku čoho nemohol kandidovať na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja. V roku 2016 neúspešne kandidoval v parlamentných voľbách.

Viac k témam: Extrémizmus, Súdy, Trestný poriadok, Väzba
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd SR zamietol Magátovu žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu