Maďarská Aliancia je zrejme najpočetnejšou stranou a predbehla Ficov Smer, Hnutiu Republika sa kopia žiadosti o členstvo

0
Maďarská Aliancia je zrejme najpočetnejšou stranou a predbehla Ficov Smer, Hnutiu Republika sa kopia žiadosti o členstvo

5.1.2022 (Webnoviny.sk) – Maďarská zjednotená strana Aliancia – Szövetség je zrejme najväčšou politickou stranou na Slovensku. Hovorkyňa Aliancie Klára Magdeme agentúru SITA informovala, že strana má 14 127 členov. S veľkou pravdepodobnosťou tak Aliancia predbehla doteraz dominantný Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).

Údaje o jeho členoch nateraz nie sú známe, avšak za rok 2020 vykázal vo výročnej správe o činnosti 13 284 členov. Presný údaj o členstve za rok 2021 bude podľa hovorcu Smeru-SD Jána Mažgúta známy po predložení novej výročnej správy na jar v tomto roku.

Tisícky členov

Aliancia vznikla vlani, v októbri mala prvý snem. Vytvorili ju spojením tri politické subjekty Strana maďarskej komunity (SMK), Most-Híd a Spolupatričnosť. V roku 2020 SMK evidovala takmer 9-tisíc a Most-Híd vyše 5 500 členov.

Najpopulárnejšia strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) podľa jej hovorkyne Patrície Medveď Macíkovej evidovala vlani celkovo 1 521 členov, z toho 74 zakladajúcich bolo prijatých ešte v roku 2020. V roku 2021 požiadalo o vystúpenie z Hlasu-SD 19 ľudí.

Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) má podľa jej hovorcu Ondreja Šprláka 249 členov. V roku 2021 bolo prijatých 32 členov a 10 členov stranu opustilo. Zvyšné vládne strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a Za ľudí na otázky o členskej základni za rok 2021 nereagovali.

Kotlebovci údaje ešte nezverejnili

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko malo podľa hovorcu Radovana Cholevu vlani k 13. decembru 652 členov a členiek, pribudlo 86 a na vlastnú žiadosť odišlo 45 členov a členiek. Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko povedal, že majú 2 450 platiacich členov.

Podľa neho SNS má aj niekoľko desiatok žiadostí o členstvo. Hnutie Republika informovalo, že eviduje cez 600 členov a takmer denne prichádzajú nové žiadosti o členstvo. „Odišlo zopár ľudí zo zdravotných dôvodov alebo z tlakov v zamestnaní. Je to približne päť ľudí,“ informovalo hnutie.

Strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko a Kresťanskodemokratické hnutie uviedli, že údaje o svojich členoch zverejnia vo výročnej správe za rok 2021. Tie by mali byť známe niekedy na jar.

Viac k témam: Politické strany
Zdroj: Webnoviny.sk – Maďarská Aliancia je zrejme najpočetnejšou stranou a predbehla Ficov Smer, Hnutiu Republika sa kopia žiadosti o členstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie