Napriek varovaniu úradov sa v Moskve zišli demonštranti, ktorí protestovali proti vojne na Ukrajine

Ruské úrady vo štvrtok varovali občanov, že účasť na protestoch proti vojne na Ukrajine môže viesť k trestnému stíhaniu a obvineniu z trestného činu. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Napriek tomu sa vo štvrtok na Puškinovom námestí v Moskve zišli demonštranti, pričom niektorí niesli transparenty s nápismi „Vojnu nie!“ Poriadková polícia z reproduktorov upozorňovala, že protestná akcia je neoprávnená.

Začalo to včera ráno

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok ráno nariadil „vojenskú operáciu“ na Ukrajine po mesiacoch napätia s Kyjevom a jeho západnými spojencami.

V prejave pred začiatkom útokov Putin tvrdil, že mu nezostávala „žiadna iná možnosť“, ako vtrhnúť na Ukrajinu, pretože „vojnová mašinéria sa pohybuje a… sa blíži k našim hraniciam“, s odkazom na NATO.

Ruské sily zaútočili ďaleko za konfliktnými zónami východnej Ukrajiny, kde Moskvou podporovaní separatisti spravujú oblasti, ktoré Kremeľ nedávno uznal za nezávislé, pričom letecké útoky zasiahli obytné domy v Charkove a mimo neho.

V noci, keď Ukrajinci utekali zo svojej krajiny, sa v Rusku, kde sú protesty zakázané, zo solidarity zhromaždili stovky ľudí. Len málokto tu veril, že patová situácia skutočne povedie k vojne. Ale po tom, čo Putin otvoril niečo, čo sa označuje za jednu z „najtemnejších kapitol“ Európy od druhej svetovej vojny, nesúhlas prudko vzrástol.

Štyri spôsoby ako pomôcť ľuďom na Ukrajine

“Nie vojne” nápis na maske ženy protestujúcej v Rusku [Niko Vorobyov/Al Jazeera]

Petícia poslancov

A viac ako sto mestských poslancov z Moskvy, Petrohradu, Samary, Rjazane a ďalších miest podpísalo otvorený list občanom Ruska, v ktorom ich vyzvali, aby sa nezúčastňovali alebo mlčali.

“My, poslanci zvolení ľudom, bezvýhradne odsudzujeme útok ruskej armády na Ukrajinu,” píše sa v liste. “Toto je bezprecedentné zverstvo, ktoré má a nemôže byť ospravedlnené.”

V Petrohrade sa demonštranti začali schádzať pred historickou nákupnou pasážou Gostiny Dvor približne o 19:00 miestneho času. Atmosféra bola napätá, pár ľudí plakalo na pozadí hustej policajnej prítomnosti. Jedna žena zdvihla kyticu balónov vo farbách ukrajinskej vlajky.

Zdalo sa, že dav majú malú dôveru, že ich protesty niečo zmenia, ale zhromaždenie bolo pre niektorých katarzné. „Aspoň sa nehanbím, že som tu,“ povedal jeden muž. “Dnes ráno som sa tak hanbil.”

Poriadková polícia obkľúčila dav v Petrohrade a niekoľkých zatkla [Niko Vorobyov/Al Jazeera]

Ukrajina nie je náš nepriateľ

Keď sa zhromaždenie začalo, polícia už bola na svojom mieste s poriadkovými jednotkami OMON plne vybavenými panciermi, prilbami a obuškami, ktoré stáli pri autobusoch privezených na odvoz demonštrantov. Okolo išiel policajt s reproduktorom, ktorý varoval, že ide o nepovolenú demonštráciu a každému, kto sa zúčastní, hrozí zatknutie a trestné stíhanie.

“Ukrajina nie je náš nepriateľ!” dav skandoval a tlieskal.

“Rusko je proti vojne!”

Bolo ťažké odhadnúť veľkosť zhromaždenia, ale bolo tam najmenej niekoľko stoviek ľudí. Dav ustupoval sem a tam, ako tímy poriadkovej polície pravidelne vyrážali dopredu a chytili demonštrantov, zdanlivo náhodne, a ťahali ich do autobusov, ktoré mali odviesť.

Keď jedného z nich odviedli preč, ozval sa potlesk sprevádzaný výkrikmi „Hanba!“ a “Jeden za všetkých a všetci za jedného!”

Napriek pravidelnému zatýkaniu sa davy s postupom večera zväčšovali.

Prečo nie ste s nami? Ak pôjdeme do vojny, budete to vy, kto bude musieť bojovať a zomrieť,“ pýtala sa žena poriadkových dôstojníkov.

„Putin je vrah! Putin je hanba Ruska!” kričali. “Ukrajina! Ukrajina!”

„Ako dlho bude táto vojna pokračovať, je lotéria,“ reptal jeden demonštrant. “Nikto nemôže predpovedať, čo tento muž urobí ďalej.”

Zdroj: Al Jazeera, webnoviny.sk – Napriek varovaniu úradov sa v Moskve zišli demonštranti, ktorí protestovali proti vojne na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.