Home Správy Slovensko Národná rada schválila uznesenie k smrti Jozefa Chovanca, belgickú vládu žiada o...

Národná rada schválila uznesenie k smrti Jozefa Chovanca, belgickú vládu žiada o jej prešetrenie

2.9.2020 (Webnoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR (NR SR) v stredu prijali uznesenie k smrti slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku. Rozhodlo o tom 127 členov zákonodarného orgánu. Uznesenie predložil predseda a podpredsedovia parlamentu.

Plénum v ňom žiada vládu, aby získala od belgickej vlády informácie z vyšetrovania a tie následne prezentovala národnej rade.

Žiadajú vyvodenie zodpovednosti

Parlament zároveň vyjadruje ľútosť a znepokojenie nad smrťou Chovanca po zásahu belgických bezpečnostných zložiek a odsudzuje ich hrubý a bezprecedentný postup.

Vládu taktiež žiada, aby s využitím všetkých diplomatických prostriedkov intervenovala u belgickej vlády za účelom vyvodenia trestnoprávnej a disciplinárnej zodpovednosti zasahujúcich príslušníkov polície.

V závere uznesenia plénum vyjadruje úprimnú sústrasť rodine a blízkym Jozefa Chovanca.

Policajt tlačil na hrudník

Slovenského občana Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Vlastnil spoločnosť, ktorá najímala slovenských robotníkov na belgické stavby a medzi krajinami cestoval pravidelne.

Dovtedy problémy nemával, no vo februári 2018 sa na palube lietadla správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

Spravodajský portál Sme.sk priniesol 20. augusta informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde jeden policajt nad telom občana SR Jozefa Chovanca hajloval a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Viac k témam: Smrť Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku
Zdroj: Webnoviny.sk – Národná rada schválila uznesenie k smrti Jozefa Chovanca, belgickú vládu žiada o jej prešetrenie © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version