Nárok na pandemické OČR nebude mať rodič, ktorý nepošle dieťa do školy pre obavu z nakazenia sa

17.9.2020 (Webnoviny.sk) – Rodič, ktorý nepošle dieťa do škôlky alebo školy pre obavu z nakazenia sa koronavírusom, nebude mať nárok na pandemické ošetrovné (OČR). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú vo štvrtok v skrátenom legislatívnom konaní schválil parlament.

Kedy bude mať nárok?

Rodič však bude mať aj naďalej nárok na pandemické ošetrovné, ak počas trvania krízovej situácie budú predškolské zariadenia, školy alebo konkrétne triedy uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

Ako upozorňuje ministerstvo práce a sociálnych vecí, v súčasnosti je nárok na pandemické ošetrovné okrem iného podmienený neúčasťou dieťaťa na výchovno-vzdelávacom procese v predškolských a školských zariadeniach.

“O zaradení dieťaťa do výchovno-vzdelávacieho procesu rozhoduje v zásade zákonný zástupca – rodič dieťaťa, čím de facto rozhoduje aj o svojom nároku na dávku pandemické ošetrovné,” tvrdí rezort.

Systém overovania podmienok sa zmení

Novelou zákona sa tiež zmení systém overovania podmienok nároku na pandemické ošetrovné.

Príslušný okresný úrad bude po novom poskytovať informácie Sociálnej poisťovni len o deťoch, ktoré sa nezúčastňujú výchovno-vzdelávacieho procesu. Podľa platnej legislatívy úrad nahlasuje Sociálnej poisťovni informácie o deťoch, ktoré sa na ňom zúčastňujú.

“Detí, ktoré sa nezúčastňujú vzdelávania, bude menšie množstvo a z tohto dôvodu to pre dotknuté subjekty (napr. školy) bude predstavovať nižšiu administratívnu záťaž,” zdôvodnil rezort práce a sociálnych vecí.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, ošetrovné
Zdroj: Webnoviny.sk – Nárok na pandemické OČR nebude mať rodič, ktorý nepošle dieťa do školy pre obavu z nakazenia sa © SITA Všetky práva vyhradené.