Návod ako si zariadiť minimalistickú domácnosť: upracte, trieďte, recyklujte, organizujte a udržujte

0
Návod ako si zariadiť minimalistickú domácnosť: upracte, trieďte, recyklujte, organizujte a udržujte

Z času na čas nás chytí upratovacia mánia, hlavne v tomto období, keď sa blíži jar a chystáme sa na veľké jarné upratovanie. Teraz je ten správny čas zbaviť sa všetkého nepotrebného a urobiť si v domácnosti poriadok. Zariaďte si minimalistické bývanie. To znamená eliminovať veci ktoré nepotrebujete, zavadzajú vám, vôbec ich nepoužívate a neplnia žiadny účel. Všetko má mať svoje miesto. Ak neviete niečo niekde uložiť, to znamená, že zrejme už nemáte priestor na zbytočnosti a danú vec nepotrebujete.  

Čo je minimalizmus v bývaní?

Minimalizmus v preklade znamená jednoduchosť. Bývanie si zariaďujte vecami, ktoré sa vám páčia, sú praktické a hlavne funkčné. Nehromaďte niečo, čo je aktuálne a trendové, ale majte len to, čo vám prinesie radosť a úžitok. V minimalizme platí pravidlo, že menej je viac a v jednoduchosti je krása. Absentujú rušivé prvky, gýčové doplnky, preplnené police a neporiadok. Naopak prevládajú nadčasové, univerzálne a multifunkčné kúsky. Priestor musí pôsobiť presvetlene, vzdušne a priestranne. Nemýľte si ale minimalizmus s prázdnym miestom a holými stenami.  

Ako začať?

Začnite najprv hrubým upratovaním. Všetko, čo nepotrebujete vyhoďte. Prídete na to tak, že ak danú vec nepoužívate dlhšiu dobu, minimálne rok ste sa jej nedotkli, treba ju vyradiť. Nemusí ísť rovno do koša, skúste sa spýtať niekoho, komu by mohla byť užitočná. Pri vyhadzovaní treba myslieť aj na životné prostredie. Naučte sa správne recyklovať a triediť odpad.  

Recyklácia (zdroj: pixabay.com)

V dnešnej dobe je štandardom mať hneď niekoľko zberných kontajnerov pri svojich domoch. Takto jednoducho môžete recyklovať odpad: papier – modrý kontajner, plasty – žltý kontajner, sklozelený kontajner, kovy – červený kontajner, staré a nepotrebné oblečenie – špeciálne kontajnery na odevy a obuv alebo second hand, veľké kusy odpadu (nepatria do označených kontajnerov) – zberný dvor (OLO).  

Práve v týchto mesiacoch v presných časových intervaloch pristavujú v obytných zónach veľkokapacitné kontajnery. To treba využiť. A možno budete mať šťastie, a práve v dobe, keď budete v plnom prúde reorganizácie vašej domácnosti, vám takýto kontajner zaparkuje pred domom. Tým by ste mali vyriešený veľký odpad.  

Účinným spôsobom recyklácie je využitie niektorých materiálov a predmetov na iný účel. Napríklad krabice od topánok môžu slúžiť ako odkladacie boxy na sezónne oblečenie, na potreby, ktoré používate v domácnosti zriedkavo, pracovné náradie a podobne. To môžete uložiť do skrine a schováte neporiadok. Sklenené poháre od potravín nemusíte hneď vyhodiť, dobre ich umyte a odstráňte etikety, takto budú pekne priehľadné a môžete do nich poukladať čo vás napadne, napríklad potraviny, drobné predmety, potreby na šitie. Podobne môžete zužitkovať a recyklovať sklenené alebo plastové fľaštičky od krémov a šampónov 

Vyradené veci nenahrádzajte kúpou nových

To, že sa niečoho zbavíte, neznamená, že si automaticky musíte zadovážiť náhradu. Niekedy je to naozaj nevyhnutné, keď sa niečo opotrebuje alebo zničí, že musíme kúpiť novú vec. Ale niekedy máme doma priveľa zbytočností, ktoré vôbec nepotrebujeme. Zaberajú miesto, rýchlo sa zaprášia. Tieto veci neplnia funkčnosť a nepotrebujeme ich. Tak ich jednoducho vyhoďte, v prenesenom význame, aby sme boli šetrní k životnému prostrediu, ich niekomu darujte, alebo recyklujte. Napríklad aj v dnešnej situácii ohľadom situácie na Ukrajine, je potrebná pomoc. Možno sa vaše veci niekomu zídu a pomôžu. Dajte veciam druhú šancu. 

Upracte a umyte dôkladne

A začnite od podlahy. Ako prvé pozametajte a povysávajte. Vieme, že je to činnosť, ktorú nerobí asi nikto s nadšením. Ale aspoň raz do týždňa by sa patrilo. Ale žijeme v technologicky vyspelej dobe, tak je tu riešenie aj pre lenivcov. Taký robotický vysávač je dobrý pomocník. Kúpa takéhoto zariadenia je síce finančne náročnejšia, ale do kúpy kvalitného prístroja, ktorý vydrží roky sa oplatí investovať. Tak ak ste povysávali, alebo niekto za vás, tým to nekončí. Pedantne poumývajte aj dlážku. Do vody nalejte prípravok na podlahy, aby sa dlážka krásne leskla a aj voňala. Domov krásne prevonia levanduľová alebo citrusová aróma.

A poďme trochu vyššie. Vysávanie rozvírilo prach, a ten sa samozrejme pri bežnej prevádzke v domácnosti usádza všade. Do ruky zoberte prachovku a povymetajte všetky miesta na nábytku a v rohoch. Na záver pretrite všetky povrchy handričkou a prípravkom proti prachu. Zavŕšiť to môžete použitím prostriedku s príjemnou vôňou. Na sklo a zrkadlá používajte špeciálne prípravky, tak sa vyvarujete škaredým fľakom a šmuhám.

Toaleta a kúpeľňa

Ešte zostáva toaleta a kúpeľňa. Tam si naozaj nechajte záležať a buďte detailná. Vodný kameň je zradný, treba použiť silnejšie prípravky. Preto používajte pri čistení aj upratovacie rukavice. Je možné tomu však predísť a použiť impregnáciu na sklá v sprche. Kvapky vody následne krásne stekajú a následná údržba je omnoho jednoduchšia.

Po upratovaní si ruky dobre umyte a nakrémujte. A do tretice, ukončite túto upratovaciu obscesiu umývaním okien. Tie dodajú čerešničku na torte finálnemu upratovaniu. Nezabudnite ani na žalúzie, kde sa špina ukladá najviac. A keď už máte čistič okien v rukách, pretrite aj ostatné sklenené povrchy a zrkadlá v miestnostiach. A ešte tip na záver. Je jedno ktorou činnosťou začnete, ale upratujte synchronizovane celý byt. Čiže ak začnete robiť podlahy, tak postupujte po miestnostiach rad radom. To isté platí aj pri oknách a prachu. Takto upracete rýchlejšie a efektívnejšie.

A do budúcna, aby vám upratovanie išlo od ruky, zaobstarajte si upratovací organizér, alebo si vyčleňte miesto v skrini, kde si poukladáte všetky čistiace prostriedky, pomôcky a handry. Dajte si záväzok, že budete upratovať pravidelne, napríklad na týždennej báze, a udržiavať poriadok priebežne. Aby sa nestalo o rok, že toto všetko budete absolvovať odznova. 

Upratovanie (zdroj: pixabay.com)

Ukážková predsieň

Po vstupe do bytu je to prvé miesto do ktorého prídete. A nepotešilo by vás, keby hneď od dverí na vás útočí kopa nahromadených vecí. Hneď po ruke by ste mali mať vešiak na kabáty a policu na topánky. Dobré je mať na komode organizér alebo dekoračnú krabičku, do ktorej budete odkladať drobnosti. Aj v predsieni môžete využiť robotický vysávač.

Zorganizovaná kuchyňa

Kuchyňa by mala byť vizitkou vašej domácnosti. Väčšinou sa nachádza na mieste v byte, kde ako prvé po predsieni vkročí návšteva, takže buďte vždy pripravené, aby bola tip-top. To zabezpečíte tak, že budete mať všetko schované a uložené. Pomôžu vám na to organizéry a dózy. Na lepšiu orientáciu a systematickosť pri ukladaní potravín sú nápomocné označenia a štítky na potravinách alebo dózach. Tak sa vyhnete chaotickému ukladaniu potravín a surovín. Rovnako si takéto pomôcky zadovážte aj do chladničky.  

Organizácia v kuchyni (zdroj: pixabay.com)

Jednoduchá obývacia izba a spálňa

V jednoduchosti je krása, a to platí aj v prípade zariadenia vašej obývacej izby. Stačí pár kusov nábytku tón v tóne a minimum dekorácií. Dodá to miestnosti prevzdušnený a usporiadaný vzhľad. A navyše, menej upratovania a prachu na nábytku. Na poličkách si nechajte len pár doplnkov, ktoré sa vám páčia a hodia sa dizajnovo do izby. Napríklad rámiky s fotkami, knihy, suveníry. Na kresle a sedačke si rozložte pár vankúšov. Konferenčný stolík dozdobte sviečkou a na parapetu postačí pár kvetín a svietniky. Steny si môžete ozdobiť obrazom alebo menšími obrázkami. Takto by to mohlo vyzerať: 

Obývacia izba s prvkami minimalizmu (zdroj: pixabay.com)

V spálni by to malo byť bez rušivých momentov, keďže tam si prídete po ťažkom dni oddýchnuť a vyspať sa. V posteli strávime veľkú časť života. Preto je investícia do kvalitného matraca určite to správne rozhodnutie. V ponuke je veľké množstvo antialergických, anatomických a aj funkčných výrobkov. Čo sa doplnkov týka, tak tu ich naozaj veľa netreba. Pri posteli stačí malý nočný stolík, kde si položíte budík, lampu, knihu a pár drobností, ktoré potrebujete mať po ruke. Do komody si uložte bielizeň. Ženský šatník je kapitola sama o sebe, tak na ten sa pozrieme v ďalších riadkoch. 

Spálňa s prvkami minimalizmu (zdroj: pixabay.com)

Praktický kapsulový šatník

Minimalizmus v obliekaní a stylingu spočíva v kapsulovom šatníku. Naozaj nepotrebujete tričká, nohavice, košele a svetre vo všetkých farbách a v najnovších módnych trendoch. Nepodliehajte nákupnému ošiaľu a nekupujte všetko čo je “akože” v zľave. Veľakrát sa stane, že si niečo kúpite, odložíte do skrine a po pár mesiacoch zistíte, že ste to nemali oblečené ani raz, a koniec koncov sa vám to už ani nepáči. To zamrzí. Rovnako vás musí otravovať ustavičné státie pred preplnenou skriňou a premýšľanie čo si obliecť, aj keď vám skriňa praská vo švíkoch.

Čím viac vecí máte, tým strácate prehľad a naozaj je potom problém vyskladať správny outfit. Šetrite životné prostredie a nemrhajte časom ani peniazmi pri nákupoch. Zadovážte si pár všestranných a univerzálnych kúskov. Manuálom môže byť práve kapsulový šatník. Je to  kolekcia odevov v základných farbách a strihoch, ktoré dokonale ladia a sú kombinovateľné. Aj z toho dôvodu je pojem “kapsulový” odvodený od slova “kapsula”, čo znamená “kompaktný/malý”. Tieto kúsky sú praktické, a tvorí ho oblečenie, ktoré rady nosíte a je vaše obľúbené. Také jednoduché, teda minimalistické. Základnými farbami sú čierna, biela a neutrálne tóny (šedá, béžová). Jednotlivé kúsky oblečenia sú nadčasové a nepodliehajú trendom. V tomto prípade dbajte na kvalitu, nie na kvantitu. Nenakupujte bezhlavo, ale len to čo potrebujete. Samozrejme neexistuje univerzálna rovnica pre každú ženu, pretože každá z vás má individuálny štýl, a podľa toho sa treba riadiť. Čiže ak preferujete eleganciu, ležérnosť alebo športovú módu, podľa toho si prispôsobte svoj šatník. Tam by mali dominovať preferované kúsky vášho štýlu, ktoré doplníte o základné jadro kapsulového šatníka.

Nech sa páči, tu je zoznam základných kúskov:

  • biela košeľa,
  • jednofarebné tričká v základných farbách s dlhým a krátkym rukávom,
  • jednofarebné tielka,
  • elegantný top,
  • kašmírový sveter,
  • rolák, kardigán, mikina,
  • malé čierne šaty, letné šaty,
  • puzdrová sukňa,
  • klasické nohavice, nohavice cigaretového strihu, legíny, rifle,
  • letné nohavice, šortky,
  • čierne sako/blejzer, rifľová bunda, kožená bunda,
  • trenčkot, parka, zimný kabát/bunda,
  • letné sandále, šľapky, balerínky, čierne lodičky, mokasíny, tenisky, členkové čižmy, vysoké zimné čižmy,
  • univerzálna kabelka, listová kabelka, shopper kabelka, ruksak,
  • šál/šatka, čiapka/čelenka, rukavice, kvalitné slnečné okuliare. 
Kapsulový šatník  (zdroj: pixabay.com)

Ako začať? V rámci upratovania vyhádžte celú skriňu. Potom vytrieďte oblečenie na kopy, podľa toho, ktoré nosíte stále (obľúbené), sezónne oblečenie a nenosené (občasne nosené). To, ktoré je v prvej kope, teda ho preferujete a aktuálne nosíte, je základom pre váš sezónny kapsulový šatník. Takto si ho poukladajte do skrine, a uvidíte, aká je prehľadná a čistá. Samozrejme, s týmito kúskami si možno úplne nevystačíte, tak si postupne dokúpite zo zoznamu kapsulového checklistu.

Veci z druhej kopy si poukladajte do úložných krabíc, alebo vákuových vriec, odložte ho na ďalšiu sezónu (sezónne oblečenie). A posledná kopa je tá, ktorú naozaj nepotrebujete, a treba sa jej zbaviť. Je na vás, či oblečenie darujete, alebo ho vyhodíte na recykláciu do špeciálnych kontajnerov. Existujú aj obchody, ktoré odložené oblečenie vykupujú, alebo zbierajú. Ďalšou alternatívou sú second handy. Je na vás ako s ním naložíte. Ak vám je predsa len ľúto niečo vyhodiť, tak si vyčleňte jednu krabicu, do ktorej dáte toto oblečenie, ku ktorému máte nejaký vzťah, pre prípad, žeby ste ho časom použili. Ale vyberajte uvážene, naozaj len čo vám je srdcu blízke. V šatníku nikdy nedržte zimné veci s letnými, rozlišujte sezónnosť, aby sa vám šatník zbytočne nemiešal a neplnil.

Šatník je dokončený, ale aby sme to úplne dotiahli do dokonalosti, aj si ho zorganizujte. Aby vyzeral ako výkladná skriňa, využite účelové a efektívne úložné boxy, vešiaky, predeľovacie organizéry a police. Budete mať pekne rozdelené oblečenie podľa účelu a farby, kabelky, topánky a doplnky. Tak sa vám bude lepšie vyberať a kombinovať. Skráti sa vám čas strávený rozmýšľaním, čo na seba. 

Prehľadná kúpeľňa

Kúpeľňa je miesto, kde sa staráme o seba, vykonávame hygienu, a preto by mala byť vždy čistá. Majte po ruke vždy vlhčené utierky a handričku z mikrovlákna. Pri menších nečistotách stačí jednoducho utrieť a tak si udržíte čistotu. Rovnako aj na detailoch záleží, a preto aj v tejto miestnosti sa žiada mať všetko pekné uložené. Stáva sa vám ráno, alebo keď ste v časovom zhone, že nikdy nič neviete nájsť. Pomôcky na líčenie a kozmetiku máte kade-tade. Tomu sa vyhnete, ak si líčidlá a toaletné potreby poukladáte do kozmetických organizérov. Potom hneď zbadáte, ako to pôjde ľahko a bez stresu. Navyše budete mať kúpeľňovú skrinku pekne prehľadnú.  

Organizéry v kúpeľni  (zdroj: pixabay.com)

Dobrý pocit z finálneho výsledku

Konečne, máte všetko upratané, zorganizované, jednoducho minimalistické. A teraz sa naozaj dostaví ten pocit z dobre odvedenej práce a úľava. Skutočne sa budete cítiť ako znovuzrodená aj vy. Vaša domácnosť bude čistá a priestranná. Ale dôležité je tento vydretý poriadok a systematickosť aj udržať. To je naozaj ľahké povedať, o to ťažšie dodržať, ale dá sa to. Stačí vždy všetko uložiť na svoje miesto a hlavne nehromadiť a stále nekupovať nové veci, ktoré vám netreba. Minimalizmus vám okrem pekne upratanej a zorganizovanej domácnosti prinesie aj iné benefity. Tým, že strávite menej času upratovaním a hľadaním vecí, čo vám v prípade, ak dodržíte naše pravidlá minimalizmu nehrozí, môžete venovať zvyšný čas na vaše obľúbené aktivity alebo rodine. Teraz si zaslúžite oddych. Choďte do hôr, na prechádzku, relaxujte. 

Oddych v prírode (zdroj: pixabay.com)

Zdroje 

https://sk.wikipedia.org 

https://www.goodhousekeeping.com/ 

https://pixabay.com/ 

https://sk.pinterest.com/ 

 

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie