Návštevnosť hotelov klesla až o 94 percent, najväčší prepad hlásia kraje zamerané na zimný cestovný ruch

23.3.2021 (Webnoviny.sk) – Zariadenia cestovného ruchu navštívilo v prvom mesiaci tohto roka len necelých 6 percent počtu návštevníkov z vlaňajšieho januára. Dôvodom sú prísnejšie opatrenia proti ochoreniu COVID-19. Celkovo sa v januári ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 26,6 tisíca hostí, čo je podľa Štatistického úradu SR druhý najnižší počet a súčasne druhý najvyšší percentuálny prepad od začiatku roka 2020.

Horšia situácia bola len v apríli 2020. Najvyšší prepad návštevnosti zaznamenali kraje zamerané na zimný cestovný ruch, návštevnosť ostatných ťahali len kúpele.

Dĺžka pobytov vzrástla

Návštevnosť klesala piaty mesiac po sebe. Hostia strávili v zariadeniach viac ako 112-tisíc nocí, medziročne sa ich počet znížil o 90,5 percenta.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V rovnakom období minulého roka počet návštevníkov pritom dosiahol takmer 450-tisíc osôb a 1,2 milióna prenocovaní. Dĺžka pobytov medziročne vzrástla z 2,7 na 4,2 nocí, a to vďaka kúpeľným pobytom domácich návštevníkov.

Menej domácich turistov

Návštevnosť na Slovensku tvorili aj v mesiaci január najmä domáci turisti. Predstavovali 80 percent z celkového počtu ubytovaných návštevníkov, teda 21,4 tisíca. Ich počet sa medziročne znížil o 92,4 percenta.

Zatvorenie lyžiarskych stredísk začiatkom roka zapríčinilo pokles návštevnosti najmä v krajoch zameraných na zimný cestovný ruch. V Prešovskom a Banskobystrickom kraji poklesla návštevnosť domácich turistov o viac ako 95 percent. V ostatných regiónoch bol pokles nižší najmä vďaka kúpeľným pobytom.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, hotely, turisti, turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Návštevnosť hotelov klesla až o 94 percent, najväčší prepad hlásia kraje zamerané na zimný cestovný ruch © SITA Všetky práva vyhradené.