Táto jedovatá ryba je nočnou morou chorvátskych turistov

0
Táto jedovatá ryba je nočnou morou chorvátskych turistov

V blízkosti chorvátskeho ostrova Pašman neďaleko Zadaru ulovili extrémne jedovatú rybu – štvorzubca striebropasého. Referuje o tom web Slobodna Dalmacija s odvolaním sa na splitský Inštitút pre oceánografiu a rybolov (IZOR).

Tento štvorzubec produkuje jed tetrodotoxín, ktorý môže človeku v dôsledku konzumácie spôsobiť vážne zdravotné problémy, niekedy až smrť.

„Pri prípadnom ulovení s ním zaobchádzajte opatrne a pokiaľ je to možné, vyhnite sa priamemu kontaktu,“ varoval IZOR prostredníctvom Facebooku. Taktiež dodal, že ryba má veľmi silnú čeľusť s ostrými zubami, takže okrem jedu môže človeka zraniť aj uhryznutím.

Štvorzubce sa bežne vyskytujú v Indickom a Tichom oceáne. V ostatných rokoch však cez Suezský prieplav prenikajú i do východného Stredomoria. Občas sa s nimi stretávajú rybári z Izraela, Cypru a Grécka. V Chorvátsku, ktoré je obľúbeným miestom slovenských dovolenkárov, je to jeden z prvých zdokumentovaných prípadov.

Zdroj: Webnoviny.sk – Neďaleko chorvátskeho ostrova Pašman ulovili smrteľne jedovatú rybu, mohla by vás aj uhryznúť (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu