Nemecké úrady vykonali razie u podnikateľa, majú podozrenie z prania miliónov eur pre ruských zločincov

11.8.2020 (Webnoviny.sk) – Nemecké úrady v utorok 11. augusta prehľadali spoločnosť zameranú na vývoz a dovoz tovaru a tiež dom nemenovaného podnikateľa v Brandenbursku. Podozrievajú ho z účasti na praní miliónov eur pre ruských zločincov.

Podozrivý údajne získal nelegálnou cestou sedem miliónov eur, ktoré vypral v Nemecku a následne previedol na offshore účty ruských občanov. Informovala o tom frankfurtská prokuratúra.

Ruské skupiny

Muž je zrejme členom siete zameranej na pranie špinavých peňazí súvisiacej s ruskou investičnou bankou Troika Dialog, ktorá údajne udržiava sieť offshore spoločností s účtami v pobaltských krajinách.

Nemecká polícia potvrdila, že sieť vyšetruje od začiatku roka 2019. Bližšie informácie o akcii však zatiaľ neposkytli.

Nemecké úrady zasahujú voči ruským skupinám, ktoré perú špinavé peniaze. Vlani zhabali nehnuteľnosti za viac ako 40 miliónov eur, ktoré kúpila iná ruská sieť. Tá údajne dostala prostredníctvom fiktívnych firiem z Ruska do Európy cez banky v Moldavsku a Lotyšsku približne 22 miliárd dolárov.

Miliardy dolárov

Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP) uviedol, že hlavným cieľom siete súvisiacej s Troikou, bolo previesť miliardy dolárov z Ruska a umožniť tak ruským oligarchom a politikom tajne získať podiely v štátnych podnikoch či kúpiť nehnuteľnosti v Rusku a zahraničí.

Kremeľ odmieta tvrdenie OCCRP a správu označil za nepravdivú a skreslenú.

Viac k témam: nemecká polícia, podnikateľ, pranie špinavých peňazí, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecké úrady vykonali razie u podnikateľa, majú podozrenie z prania miliónov eur pre ruských zločincov © SITA Všetky práva vyhradené.