Nemecko neudelí vyznamenanie historikovi Greifovi, dôvodom je popretie genocídy v Srebrenici

1.1.2022 (Webnoviny.sk) – Nemecká vláda upustila od plánov udeliť najvyššie štátne vyznamenanie izraelskému historikovi Gideonovi Greifovi. Dôvodom je kritika na jeho osobu v súvislosti s genocídou v Bosne a Hercegovine. Ako uviedla agentúra dpa, ministerstvo zahraničných vecí stiahlo jeho nomináciu na prevzatie ocenenia Rad za zásluhy.

Greif, ktorý vykonal rozsiahle štúdie o holokauste, bol súčasťou medzinárodnej skupiny historikov, ktorí v júni minulého roka zverejnili rozsiahlu správu, podľa ktorej zabitie tisícok moslimov v bosnianskej Srebrenici v roku 1995 nebola genocída.

Správu si objednal líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik, ktorý v roku 2019 označil masakru v Srebrenici za mýtus. Ostatní historici správu kritizovali a odmietli.

V srebrenickej enkláve žilo počas juhoslovanskej vojny asi 45-tisíc moslimov, z ktorých polovicu tvorili utečenci z okolitých obcí. Obyvateľstvo enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci OSN. Oblasť obliehali bosnianskosrbské jednotky na čele s generálom Ratkom Mladičom.

Vojaci vtrhli do Srebrenice 11. júla 1995 a napriek prítomnosti holandských vojakov postupne pozabíjali asi 8000 mužov a chlapcov. OSN označila túto masakru za genocídu.

Viac k témam: Genocída, Holokaust, štátne vyznamenania
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecko neudelí vyznamenanie historikovi Greifovi, dôvodom je popretie genocídy v Srebrenici © SITA Všetky práva vyhradené.