Neviditeľný problém: Do pitnej vody sa dostáva stále viac mikroplastov

0
Neviditeľný problém: Do pitnej vody sa dostáva stále viac mikroplastov

Znečistenie pitnej vody a jej nedostatok sú realitou v mnohých častiach planéty. Čeliť tomu budú musieť aj budúce generácie, teda naše deti a ich potomkovia. Nedávne vedecké štúdie však zistili, že sa musíme vysporiadať s ďalším problémom. Do svojho tela totiž prijímame každý deň mikroplasty – z rannej kávy, obyčajného čaju či polievky v reštaurácii.

Až 83 % vzoriek vody na celom svete obsahuje neviditeľné čiastočky – mikroplasty. Za rok v potrave a jedle prijmeme až 250 gramov plastových častíc. Mikroplasty obsiahnuté vo vode sa totiž dostávajú aj do jedla – od polievok až po nápoje, ktoré si objednáme v kaviarni. Výskumníci odhadujú, že ročne skonzumujeme až 3 000 kúskov mikroplastov – a to iba z pitnej vody. V ďalšej štúdii sa zas zistilo, že morská soľ získaná zo znečistených oceánov taktiež obsahuje miniatúrne plastové čiastočky.

Aký dopad majú mikroplasty na ľudský organizmus, vedci zatiaľ s presnosťou povedať nevedia. Ich vplyv sa ukáže až v nasledujúcich desaťročiach. Zatiaľ však vieme, že plasty v ľudskom tele negatívne ovplyvňujú reprodukčné orgány a zvyšujú riziko rakoviny.

Mikroplasty sa do pitnej vody dostávajú rôznymi cestami:

Jednorazové plasty

Dnes sme už na plasty natoľko navyknutí, že si ani neuvedomujeme, nakoľko sme nimi obklopení. Igelitové tašky, poháriky, potravinové fólie, slamky, ale aj jednorazové „maličkosti“ na domácu grilovačku… Len málo z uvedených jednorazových produktov sa zrecykluje. Mnohé putujú potokmi, riekami a plávajú v jazerách. Iste si viete vybaviť obraz zanesenej rieky aj z vašej obce či mesta.

Hoci ide o jednorazové predmety, sú až neuveriteľne odolné. Nerozložia sa, ale postupne sa rozpadávajú do množstva malých kúskov. Nie sú biologicky rozložiteľné, a tak zostávajú v životnom prostredí. Prenikajú aj do organizmov zvierat žijúcich v prírode. A nasledujúci kolobeh mikroplastov si už viete sami predstaviť.

Syntetické materiály

Fleecové a akrylové oblečenie je ďalším vinníkom všadeprítomných mikroplastov. Praním sa do odpadových vôd ročne dostáva až jeden milión ton malých čiastočiek. Aj jediné pranie umelých tkanín dokáže spôsobiť únik mikroplastov. Na oblečení si pritom nevšimneme žiadny rozdiel.

Prečítajte si tiež, ako zredukovať odpad v domácnosti

Pneumatiky

Automobilové pneumatiky sú starým známym problémom – nielen kvôli ich páleniu či ponechávaniu v prírode. Pneumatiky sa na cestách jazdením opotrebúvajú. Vzniká tak prach, ktorý zmýva dážď do potokov a riek. Auto, ktoré ročne prejde 20 000 kilometrov, vytvorí asi 3 kilogramy prachu. Tento počet si vynásobte počtom áut, jazdiacich po celom svete. Nepríjemná predstava, však?

Mikrogranule

Mikrogranulky sa pridávajú najmä do pílingov, zubných pást či rôznej kozmetike, a to kvôli svojej čistiacej funkcii. Maličké plastové granule však do odtokov prechádzajú v ohromných množstvách a ukladajú sa vo vodných nádržiach. Spojené štáty americké a Veľká Británia mikrogranule zakázali už v roku 2017 a touto iniciatívou sa inšpirujú aj ďalšie krajiny. Na Slovensku sú však v kozmetických produktoch stále povolené. Pozitívnou správou ale je, že sa mnohé firmy snažia nahrádzať mikrogranule prírodnými čiastočkami.

Mikroplasty
Foto: pexels.com/George Becker

Ako môžeme zabrániť hromadeniu mikroplastov?

Vyššie uvedené fakty pôsobia síce hrozivo, no aj my dokážeme zabrániť ďalšiemu úniku mikroplastov do vody. Okrem základných zero waste tipov môžete urobiť nasledovné:

  • Syntetické oblečenie (vyrobené z polyesteru, nylonu, akrylu) každým praním stráca maličké plastové čiastočky. Preto nakupujte najmä bavlnené, ľanové alebo vlnené oblečenie. Ak už musíte, tak syntetiku perte menej často a v plnej práčke.
  • Samozrejmosťou je už odmietanie plastových igelitiek, slamiek a ďalších jednorazových produktov.
  • Podporujte kroky smerujúce k cirkulárnej ekonomike. Plasty sú najzjavnejším produktom súčasnej ekonomiky VYROB-POUŽI-ZAHOĎ. Snažte sa teda používať veci, ktoré už máte, kým neprestanú plniť svoj účel. Nachádzajte pre veci nové využite a nevyhadzujte ich len tak.
  • Podporujte ľudí, ktorí sa snažia zlepšiť životné prostredie. Je množstvo komunitných aj medzinárodných organizácií, ktoré sa potešia vašej pomocnej ruke. Projekty spoločného čistenia mestských parkov a riek sú len zlomkom toho, k čomu môžete prispieť.

Každý z nás hrá v boji so znečistením plastmi svoju úlohu. Naše každodenné rozhodnutia ohľadom nakupovania, oblečenia, ale aj naše cestovné návyky ovplyvnia jeho množstvo v životnom prostredí.

Zdroje:

https://www.nature.com/articles/srep46173

https://orbmedia.org/stories/Invisibles_plastics/text

žiadne príspevky na zobrazenie