Nezamestnaní pomáhajú zachrániť hrad Revište, obnovu pamiatky podporilo aj ministerstvo

23.8.2019 (Webnoviny.sk) – Zrúcaninu hradu Revište, nachádzajúcu sa v Žarnovici v mestskej časti Revištské Podzámčie, už niekoľko rokov zachraňuje Združenie na záchranu hradu Revište.

Projektom Obnova kultúrneho dedičstva s pomocou nezamestnaných participuje na obnove hradu aj Ministerstvo práce, sociálnych veci a rodiny SR.

Dotáciou od Ministerstva kultúry SR vo výške 37-tisíc eur sa objekt podarí staticky stabilizovať a rekonštruovať, čím sa otvoria nové možnosti turistických cieľov.

Odhalili stredoveké pivničné priestory

Okrem materiálneho a technického zabezpečenia obnovy objektu rezort kultúry hradí aj prípravnú a predprojektovú dokumentáciu. Archeologický výskum tak odhalil na hrade Revište zachované stredoveké pivničné priestory s čiastočne viditeľnými omietkami a historickými grafitmi.

Odkryl zachovanú interiérovú liatu červenú podlahu v priestoroch nad objavenou pivnicou. S realizovaním prác stúpa remeselná zručnosť ľudí zapojených do projektu.

Tradičné stavebné remeslá opäť získavajú svojich priaznivcov. Ide najmä o murárov, kamenárov a tesárov. Postupná obnova tradičných stavebných remesiel má dopad na kvalitu realizovaných rekonštrukcií.

Pravidelná údržba ruín

Ministerstvo kultúry celkovo vníma podporu obnovy a reštaurovania národných kultúrnych pamiatok ako svoju prioritu. Otvárame tak nové možnosti na výlety pre rodiny s deťmi, ale zároveň zvyšujeme povedomie o kultúrnom dedičstve,” uviedla ministerka Laššáková.

Cieľom projektu je záchrana kultúrneho dedičstva a možnosť privyrobiť si pre ľudí, ktorí si v súčasnosti hľadajú prácu.

Prínosy projektu sú aj v tom, že ruinám sa dostáva pravidelná údržba vo forme odstraňovania náletovej zelene, kosenia, vytvárajú sa informačné tabule a udržujú lesné cesty, ktoré vedú k historickým objektom. Verejnosti sú tak už sprístupnené hrady Lietava, Uhrovec, Kapušany, Šariš, Zborov a Vinné.

Spustol koncom 19. storočia

Od začiatku projektu sa z dotačného programu Ministerstva kultúry SR preinvestovalo do kultúrneho dedičstva viac ako 5,7 mil. eur. V tomto roku rezort podporil v rámci Obnovy hradných zrúcanín, historických parkov a torzálnej architektúry zo svojho dotačného programu spolu 36 žiadateľov zo 45 prijatých žiadostí vo výške 809-tisíc eur.

Hrad Revište je v súčasnosti zrúcaninou gotického hradu z druhej polovice 13. storočia. Jeho história je úzko spätá so Šášovským hradom, ktorý bol paralelne postavený na opačnej strane rieky Hron. Slúžili ako ochranné objekty úzkeho priechodu obchodnej cesty, ktorá viedla k bohatým stredoslovenským banským mestám.

Počas povstania Imricha Thökölyho bol ťažko poškodený, ale následne bol opravený. Písomnosti uvádzajú, že na konci 18. storočia slúžil ako ubytovňa pre vojakov. Bolo to jeho posledné využitie a v historických prameňoch sa uvádza, že koncom 19. storočia už spustol do podoby ruín.

Viac k témam: dotácie, hrad Revište, rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezamestnaní pomáhajú zachrániť hrad Revište, obnovu pamiatky podporilo aj ministerstvo © SITA Všetky práva vyhradené.