Lídri Únie rokujú o kandidatúre Ukrajiny, Európsky parlament vyzval bezodkladne udeliť štatút aj Moldavsku

0
Lídri Únie rokujú o kandidatúre Ukrajiny, Európsky parlament vyzval bezodkladne udeliť štatút aj Moldavsku

23.6.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 23. júna, 14:05

Štvrtok, počas ktorého lídri Euróspkej únie (EÚ) diskutujú o kandidátskom statuse Ukrajiny, je podľa predsedu Európskej rady Charlesa Michela „rozhodujúci moment“ pre euroblok. Povedal to po príchode na samit Európskej rady v Bruseli.

Historický deň

Michel je podľa jeho slov presvedčený, že lídri EÚ udelia Ukrajine aj Moldavsku status kandidáta do únie a „vyjadria jasnú a silnú“ perspektívu pre obe krajiny. Informuje o tom televízia CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová tiež privítala štvrtok ako „historický“ deň a vyjadrila „nádej“, že štatút kandidátskej krajiny pre Ukrajinu dostane zelenú. „Naozaj vítam jednotu a vedenie Európskej únie v tejto veci,“ vyjadrila sa.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Hlasovanie Európskeho parlamentu

Európsky parlament vyzval hlavy štátov a predsedov vlád, ktorí sa vo štvrtok a piatok stretnú na samite, aby bezodkladne udelili Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskej krajiny. V tlačovej správe o tom informoval tlačový atašé EP na Slovensku Ján Jakubov.

Parlament toto uznesenie prijal vo štvrtok, keď zaň hlasovalo 529 poslancov, 45 boli proti a štrnásti sa zdržali hlasovania. Podľa zákonodarcov by mala EÚ udeliť kandidátsky štatút aj Gruzínsku, akonáhle tamojšia vláda dokončí potrebné reformy.

Ukrajinci si zaslúžia žiť v demokratických krajinách

Parlament vyzval vedenie Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska, aby „jednoznačne preukázali svoje politické odhodlanie zrealizovať európske ambície svojho ľudu“ a urýchlili reformy s cieľom čo najskôr splniť kritériá členstva v EÚ.

„Ukrajinci, Moldavci a Gruzínci si zaslúžia žiť v slobodných, demokratických a prosperujúcich krajinách, ktoré sú hrdé a oddané európskej rodine,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Poslanci EP zároveň naliehavo vyzývajú Európsku radu, aby urobila dôležitý prvý krok k naplneniu legitímnych ašpirácií občanov týchto troch krajín. Poslanci požadujú, aby bol proces rozširovania „opätovne revitalizovaný“ a odblokovaný aj v prípade krajín západného Balkánu.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Lídri Únie rokujú o kandidatúre Ukrajiny, Európsky parlament vyzval bezodkladne udeliť štatút aj Moldavsku © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu