Novela o verejnom obstarávaní otvára dvere korupcii, tvrdia občianske združenia

23.10.2019 (Webnoviny.sk) – V parlamente schválené zmeny v novele zákona o verejnom obstarávaní urobia proces verejného obstarávania menej transparentným. Tvrdia to občianske združenia Slovensko.Digital a Nadácia Zastavme korupciu, ktoré sa podobne ako samotný Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) chystajú apelovať na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby schválenú novelu nepodpísala a vrátila ju Národnej rade SR.

Citlivé informácie o kritickej infraštruktúre

Upozorňujú, že dodatočne schválené zmeny cez poslanecké pozmeňujúce návrhy nikdy neboli prediskutované na odborných fórach, nevedel o nich ani ÚVO a neprešli ani štandardným pripomienkovým konaním. Celý postup tak podľa Slovensko.Digital a Nadácie Zastavme korupciu vytvára dojem, že môže ísť o účelové zmeny.

Problémom sú podľa nich poslanecké pozmeňujúce návrhy Ľubomíra Vážneho zo Smeru-SD a nezaradeného poslanca Petra Marčeka, ktoré sú zamerané na zákazky týkajúce sa citlivých informácií o kritickej infraštruktúre. Tie totiž poslanci navrhli zaradiť do utajeného režimu a obstarávateľom dávajú ďalšie nástroje v procese verejného obstarávania.

Ako na stredajšej tlačovej konferencii uviedol Ľubor Illek zo Slovensko.Digital, ich výsledkom tak môže byť, že o zhruba päťdesiatke pripravovaných verejných obstarávaní informačných systémov verejnej správy za stovky miliónov eur nebudú žiadne informácie. „Ani nemusíme vedieť, že sa niečo obstaráva,“ tvrdí.

O pochybeniach sa verejnosť nedozvie

O tom, čo sa považuje za kritickú infraštruktúru, pritom rozhodujú vládne orgány a podľa Zuzany Petkovej z Nadácie Zastavme korupciu tak medzi ne môže byť zaradené takmer čokoľvek a obstarávať sa to bude v režime, ako sa teraz nakupujú napríklad tanky.

„Tieto zákazky v utajenom režime považujeme za veľmi problematické, lebo otvárajú priestor pre korupciu a podozrenia z klientelizmu a o prípadných pochybeniach sa verejnosť nedozvie,“ povedala.

Ako dodala, podobné prípady už pritom Nadácia Zastavme korupciu v minulosti riešila. Bol to napríklad utajený nákup informačných systémov na rezorte obrany, ktorý mal byť minimálne dvojnásobne predražený oproti dostupným riešeniam, alebo sporné zmluvy na finančnej správe, ktoré boli taktiež sprocesované v utajovanom režime.

Občianske združenia pripomínajú aj skutočnosť, že predkladateľom poslaneckého pozmeňujúceho návrhu bol aj šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny, ktorého inštitúcia mala v minulosti taktiež viacero problémov v súvislosti s obstarávaním informačných systémov.

Viac k témam: Nadácia Zastavme korupciu, prezident Slovenskej republiky, Slovensko.Digital
Zdroj: Webnoviny.sk – Novela o verejnom obstarávaní otvára dvere korupcii, tvrdia občianske združenia © SITA Všetky práva vyhradené.