Novely zákonov o sociálnom a zdravotnom poistení sú v súlade s ústavou, Ústavný súd SR nevyhovel návrhu poslancov

3.2.2022 (Webnoviny.sk) – Novely zákonov o sociálnom a zdravotnom poistení z roku 2016 sú v súlade s ústavou. Na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna o tom rozhodol Ústavný súd SR (ÚS SR) a nevyhovel tak návrhu skupiny 41 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Informovala o tom hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.

Predmetom napadnutých noviel je zmena určenia rozsahu vymeriavacích základov pre určenie výšky odvodových povinností podnikateľských subjektov, zamestnávateľov a zamestnancov. Konkrétne sa zvýšil maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie z päťnásobku priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve na sedemnásobok a zrušil sa maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na zdravotné poistenie.

Navrhovatelia namietali, že napadnuté novely nie sú v súlade s označenými referenčnými normami Ústavy Slovenskej republiky z dôvodu porušenia právnej istoty vzhľadom na dĺžku legisvakačnej lehoty, legitímneho očakávania, svojvôli zákonodarcu a nedodržania pravidiel legislatívneho procesu.

„Nesporne predmetné novely predstavujú zásah do pokojného užívania majetku adresátov normy, avšak ide o zásah ospravedlniteľný verejným záujmom spoločnosti na finančnej únosnosti systémov verejného poistenia,“ uviedol ÚS SR ako jeden z dôvodov, prečo návrhu nevyhovel.

Viac k témam: Novela zákona o sociálnom poistení, novela zákona o zdravotnom poistení, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Novely zákonov o sociálnom a zdravotnom poistení sú v súlade s ústavou, Ústavný súd SR nevyhovel návrhu poslancov © SITA Všetky práva vyhradené.