Nový ruský modul Nauka zapol omylom motory a vesmírnu stanicu ISS vytlačil zo svojej pozície

30.7.2021 (Webnoviny.sk) – Nový ruský laboratórny modul vo štvrtok na krátko posunul Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) z určenej pozície, keď náhodou spustil svoje motory. Modul Nauka zapol motory pár hodín po tom, ako sa spojil s ISS, čím ju vytlačil z jej normálnej konfigurácie.

Stanica stratila kontrolu nad svojou orientáciou na 47 minút a dvakrát tiež na pár minút vypadla komunikácia s pozemským kontrolným strediskom. S pomocou motorov na ďalších ruských komponentoch sa však podarilo napraviť pozíciu stanice a už je stabilná a bezpečná, informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Posádka nebola v ohrození

Programový riaditeľ vesmírnej stanice Joel Montalbano neskôr na tlačovej konferencii informoval, že na stanici neevidujú poškodenie a v čase incidentu nehrozilo jej posádke ohrozenie. Stanica sa podľa NASA posunula o 45 stupňov. Komplex sa netočil, zdôraznil hovorca NASA Bob Jacobs.

Predstavitelia ruského vesmírneho programu incident zľahčovali. Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že je všetko na ISS v poriadku. „Posádka odpočíva, čo radím aj vám, aby ste urobili,“ dodal.

NASA pre incident na ISS odložila opakovaný testovací let vesmírnej kapsuly od spoločnosti Boeing, ktorý sa mal uskutočniť v piatok popoludní na Floride. Bude to druhý pokus Boeingu dosiahnuť ISS predtým, ako vyšle kapsulu aj s posádkou. Prvý test sprevádzali problémy so softvérom.

Viac priestoru pre experimenty

Spomenutý 20-tonový modul Nauka sa spojil s ISS po osemdňovej ceste z kozmodrómu Bajkonur. Modul má poskytnúť viac priestoru pre vedecké experimenty a priestor pre posádku. Po spojení Nauky a ISS bude ešte potrebné vykonať viacero ďalších manévrov, vrátane 11 výstupov do vesmíru začínajúcich v septembri, aby bol pripravený na prevádzku.

Na ISS je v súčasnosti trojica astronautov z NASA – Mark Vande Hei, Shane Kimbrough a Megan McArthur, Rusi Oleg Novickij a Pjotr Dubrov, Japonec Akihiko Hošide a Francúz Thomas Pesquet z Európskej vesmírnej agentúry.

Viac k témam: ISS Medzinárodná vesmírna stanica
Zdroj: Webnoviny.sk – Nový ruský modul Nauka zapol omylom motory a vesmírnu stanicu ISS vytlačil zo svojej pozície © SITA Všetky práva vyhradené.