Obvinený podnikateľ Brhel zostane vo väzbe aj naďalej, je v zlom zdravotnom stave

26.11.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 26. novembra, 14:47

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) predĺžil obvinenému podnikateľovi Jozefovi Brhelovi väzbu do 2. februára 2022. Potvrdila to advokátska kancelária Mandzák a spol. vo svojom profile na sociálnej sieti. „S týmto rozhodnutím však zásadne nesúhlasíme a podali sme voči nemu sťažnosť,“ uviedli.

Štátu nevznikla škoda

Advokáti zároveň zdôraznili, že nezávislý znalecký posudok vyvracia tvrdenie orgánov činných v trestnom konaní, že obvinený spôsobil štátu škodu vo výške 60 miliónov eur.

„Naopak, päť certifikovaných znalcov vo vyše 100-stranovom znaleckom posudku potvrdilo, že nielen štátu nevznikla žiadna škoda, ale SR na informačných systémoch zarobila sumu 3,7 miliardy eur,” zdôraznili.

Systémy boli podľa obhajcov dodané štátu spoločnosťou Allexis na cenu obvyklú v tom čase na trhu. Doplnili, že obvinenie voči ich klientovi v tejto súvislosti stojí už len na tvrdeniach viacerých kajúcnikov.

Zlý zdravotný stav

Brhel je naďalej v zlom zdravotnom stave a od začiatku výkonu väzby sa nachádza v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne. Pre agentúru SITA to potvrdil jeho obhajca Michal Mandzák.

„Môj klient je v zlom zdravotnom stave, čo mu znemožňuje zúčastňovať sa procesných úkonov a aktívne vykonávať obhajobu,“ uviedol Mandzák s tým, že to považujú za porušenie práv garantovaných Dohovorom ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala 29. januára v rámci akcie Mýtnik viaceré osoby v súvislosti s korupciou a machináciami pri verejnom obstarávaní na finančnej správe. Obvinený bol Brhel, ktorý sa v tej dobe nachádzal v zahraničí. Po návrate na Slovensko ho vzali do väzby.

Viac k témam: Mýtnik, Súdy, Väzba
Zdroj: Webnoviny.sk – Obvinený podnikateľ Brhel zostane vo väzbe aj naďalej, je v zlom zdravotnom stave © SITA Všetky práva vyhradené.