V týchto dňoch je väčšina z nás aspoň na jednej platforme sociálnych sietí. A hoci sa Facebook a Instagram môžu zdať ako dobrý spôsob, ako sa spojiť s priateľmi, kolegami a členmi rodiny, ktorých príliš často nevidíte, veľa z toho, čo napíšeme, nie je pravdivé.
Ľudia sa na sociálnych sieťach snažia prezentovať svoju najlepšiu verziu, aj keď táto verzia nie je úplne skutočná. Aj keď budete ohúrená novou drahou polovičkou svojho bývalého, vedzte, že ich vzájomné komentáre k fotkám toho druhého neukazujú celý príbeh. Navyše, s filtrami a photoshopingom nemôžete porovnávať to, ako vyzeráte bežne a to, keď starostlivo vytvoríte fotografie s filtrami na Instagrame.
Je čas stať sa skutočným a hovoriť o nepravdách na sociálnych sieťach, ktorých sa v určitom okamihu previnili mnohí z nás.
1. Klamstvá o svojich úspechoch
Každý chce, aby bol na neho niekto hrdý (alebo mu závidel). Ale táto potreba, aby ostatní ľudia vnímali vaše úspechy ako niečo výnimočné, vytvorila kultúru ich vymýšľania alebo zveličovania, najmä na sociálnych sieťach. Mike Bran, zakladateľ Thrill Appeal, hovorí, že toto je niečo, čo vidí až príliš často, pretože ľudia „chcú byť uznaní“.
Napríklad lenivý kolega, ktorý sa presunul na inú pozíciu, pretože na svojej pozícii nepodával dobrý výkon, môže ísť online na sieť a napísať, že „dostal povýšenie“. Takže ľudia vidia zmenu v pozitívnom svetle, nie v negatívnom svetle. Toto sa týka najmä začínajúcich podnikateliek, ktoré predstierajú, aké sú úspešné a koľko toho predali, hoci realita je častokrát iná.
2. Správajte sa, akoby bola vaša práca očarujúcejšia, než v skutočnosti je
To, čo zverejňujete na sociálnych sieťach: zábery z fotobúdky zo sviatočného večierku vašej spoločnosti, alebo že raz do vašej kancelárie prišla celebrita alebo obrovskú fľašu šampanského, ktorú dostala vaša šéfka ako darček s gratuláciou.
Čo neukazujete: dopĺňanie zásob minichladničky pre klientov, únik klimatizácie, ktorý zanecháva škvrnu od vody na koberci, a spolupracovník, ktorý nemôže začiatkom týždňa prejsť okolo vášho stola bez toho, aby sa spýtal, či máte “prípad hotový”. Dokonca aj to, na čo sa ľudia najviac sťažujú – ich práca – je niečo, čo nakoniec spravia očarujúce na ich sociálnych sieťach.
3. Preháňate to najlepšie z vašich ciest
Samozrejme, že fotografia pred Eiffelovou vežou a perfektne načasovaný obrázok vlny sú krásne, ale neukazujú iné zápletky z vašich ciest. Nezobrazujú vás, ako uháňate k odletovej bráne, a že takmer zmeškáte let. Neukazujú, že ste nahnevaní zo zlého jedla a neschopní opustiť vašu priemernú hotelovú izbu.
Na dovolenke však ľudia ukazujú len tie najlepšie okamihy svojej cesty. Prieskum nákladov na leteckú dopravu z roku 2019 medzi viac ako 4 000 Američanmi ukázal, že dve tretiny priznali, že pri cestovaní „klamali o svojich skúsenostiach s počasím, kvalitou ubytovania a množstvom prehliadok“, ako uvádza Travel Pulse. Takže keď budete nabudúce nespokojní s dovolenkou, vedzte, že väčšina ľudí zažila to isté – aj keď o tom nepíšu.
4. Alebo len klamete o miestach, ktoré ste navštívili
A niektorí ľudia zájdu tak ďaleko, že budú klamať o miestach, ktoré ani navštívili. Či už ide o vymýšľanie si dovolenky alebo klamanie ľudí o tom, že ste niekam odišli, nie je to nezvyčajná prax na sociálnych sieťach. V skutočnosti bol tento nápad prekuknutý natoľko, že sa objavil virálny video trend, kde YouTuberi „fingovali“ výlet na svojich profiloch na sociálnych sieťach, čo dokazuje, ako ľahko sa to dá.
5. Predstieranie, že máte lepšiu finančnú situáciu ako máte
Či už je to blikanie dolárových bankoviek na obrazovke videa alebo predvádzanie vecí, ktoré si v skutočnosti nemôžete dovoliť, ľudia sa vždy snažia, aby vyzerali bohatší, než sú. Mať značkové veci znamená, že máte peniaze, takže namiesto toho, aby ste si značkovú kabelku skutočne kúpili, len sa s ňou v obchode odfotíte. Nikto to, samozrejme, nemusí vedieť. Aj fenomén ľudí pózujúcich pred luxusnými autami, ktoré v skutočnosti nie sú ich, je toho príkladom. Všetko je to o tom, že vyzeráte, že ste bohatí.
6. Predstieranie „zdravého“ životného štýlu
Rozumieme. Zjete jeden kelový šalát a chcete, aby svet vedel, že začínate so zdravým stravovaním. V skutočnosti to tak však nie je. Natalie Levy, zakladateľka She’s Independent, hovorí, že chcieť, aby vás ľudia považovali za „zdravého“, sa zhoduje s poruchou príjmu potravy zvanou ortorexia. To je porucha, pri ktorej sú ľudia posadnutí jedením potravín, ktoré „ľudia považujú za zdravé“. Otázne je, či ich skutočne konzumujú zdravým spôsobom.
7. Klamstvá o svojom fitness režime
V tej istej línii ľudia tiež klamú o svojom cvičení. Ako zdôrazňuje Levy, mnohí fitness profesionáli alebo športovci majú v skutočnosti „poruchy cvičenia alebo poruchy tela“. Ale predvádzajú túto realitu online? Nie úplne. Namiesto toho „predvádzajú fyzické prednosti a hovoria o svojich úspechoch, ale tie sa dotýkajú hlavne fyzických vecí a značiek, ktoré propagujú,“ hovorí Levy. To na oplátku spôsobuje, že sa ľudia nezdravo porovnávajú s cieľmi v oblasti fitness, ktoré môžu byť nereálne, pretože to, čo vidia, je propagované online.
8. Správajte sa, akoby ste vedeli o viac, ako v skutočnosti viete
Je jednoduché vytvoriť fasádu vedomostí online. Uverejnite fotku Tolstého knihy Anna Kareninova a ľudia si budú myslieť, že ste inteligentná a sofistikovaná čítajúca ľudská bytosť – aj keď ste nikdy neprišli viac než po tretiu stranu. Ako napísal Karl Taro Greenfield pre The New York Times, so vznikom internetu „nikdy nebolo také ľahké predstierať, že viete toľko, bez toho, aby ste v skutočnosti niečo vedeli“.
9. Skresľovanie reality rodičovstva
Vaši followeri si môžu myslieť, že vaše deti sú „dokonalí malí anjeli“, ak ich bezchybne oblečených a usmiatych ukazujete online. Realita rodičovstva je však oveľa komplikovanejšia. Sociológ Koyel Bandyopadhyay napísal, že rodičia, ktorí sú posadnutí sociálnymi sieťami, v skutočnosti prenášajú nezdravé komplexy na svoje deti.
„Rodičovstvo sa stáva súťažou a deti sa snažia držať krok s ambíciami svojich rodičov,“ napísal. “Tieto otázky afirmácie a súťaženia prenikajú k deťom, ktoré potom túžia byť ‘dokonalými deťmi’.”
10. Predstierate, že ste vždy šťastní
V knihe The Happiness Effect od Donny Freitasovej prevažných 73 percent študentov, ktorí sa zúčastnili na prieskume, uviedlo, že „vždy sa snažia pôsobiť pozitívne a šťastne. Či už ide o uverejňovanie starej usmievavej selfie, keď v skutočnosti plačete v posteli, alebo tweetovanie o tom, akí ste #požehnaní, keď mentálne a emocionálne zápasíte, je jasné, že život nie je vždy taký, ako sa na sociálnych sieťach zdá.
11. Predstierate, že máte šťastný a zdravý vzťah
Vzťah každého, ktorý je založený výlučne na sociálnych sieťach, je v podstate dobre zrežírovaná romantická komédia. Ale ľudia, ktorí sa častejšie obracajú na Facebook alebo Instagram, aby sa pochválili svojou romantikou, v skutočnosti niečo skrývajú. Upozornenie: Ich vzťah pravdepodobne nie je taký skvelý.
V prieskume z roku 2018 organizácie Relate, ktorá sa zaoberá vzťahmi, viac ako polovica mileniálov (51 percent) priznala, že ich vzťah vyzerá na internete šťastnejšie, než v skutočnosti je, a 42 percent pracovalo na starostlivom vytvorení „dokonalého vzťahu“ online. V skutočnosti však všetky tieto páry majú za obrazovkou mobilu nezhody.
12. Klamstvo o svojom slobodnom stave
Na druhej strane, odborníčka na randenie Laurel House tvrdí, že niektorí partneri sa vydajú opačnou cestou a na sociálnych sieťach informácie o svojej polovičke vôbec nezverejňujú. Mnoho ľudí si vytvára falošnú osobnosť, ako keby žili single život, i keď v skutočnosti majú niekoho doma. Udržujú svoj vzťah skrytý, aby mohli flirtovať s inými ľuďmi alebo dokonca podvádzať bez toho, aby niekto vedel, že nehovoria pravdu.
13. Správame sa, akoby sme bol viac ako bývalý
Kto z nás sa nedostal zo vzťahu a potom nezverejnil fotku, na ktorej vyzeráme šťastnejšie ako kedykoľvek predtým, aby ukázal svetu – ale hlavne nášmu bývalému – že sa nám darí? V skutočnosti sú na internete celé články venované koučovaniu ľudí o tom, ako sa správať na sociálnych sieťach po rozchode. Ale to, že všetci neukazujeme svoje srdce na sociálnych sieťach, neznamená, že to nezažívame.
14. Predstieranie bezchybnej pleti
Je ľahké porovnať vašu suchú alebo aknúznu pleť na fotke na Instagrame s pleťou niekoho iného, ale vy sa len bránite falošnej predstave. Ako nám pripomína Stacy Caprio, tvorkyňa blogu AcneScar, pravdou je, že nikto nemá dokonalú pleť. Fotografie, na ktorých porovnávate svoju pokožku, majú na sebe filtre a možno ich „vyhladili“ nástroje ako Facetune alebo Photoshop.
Zdroj: bestlifeonline.com