Obce na severe Slovenska ohrozujú rozvodnené rieky, tretí stupeň povodňovej aktivity platí aj na východe (foto)

14.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 14. júla, 09:41

V niektorých obciach na severe Slovenska naďalej pretrváva tretí povodňový stupeň aktivity, dôvodom sú lokálne zrážky v posledných dňoch a vzostup miestnych vodných tokov.

Ide o obce v okrese Stará Ľubovňa, a to Mníšek nad Popradom, Sulín, Jarabinu, Kremnú, Hraničné a samotné mesto Stará Ľubovňa. Vyliali sa tam potoky či zosunula pôda zo svahov.

Najviac ohrozené sú tri okresy

Ako v stredu ďalej informoval Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, v súčasnosti už na vodných tokoch východného Slovenska pozorujú ustálenosť až mierny pokles hladín.

Tretí alebo druhý stupeň povodňovej aktivity (SPA) platí stále v 12 mestách a obciach okresov Prešov, Sabinov a Bardejov. SVP eviduje v stredu 14. júla k 6:00 vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity v šiestich samosprávach okresu Prešov, konkrétne v meste Veľký Šariš a obciach Malý Šariš, Miklušovce, Župčany, Rokycany a Kvačany.

V teréne sú desiatky pracovníkov

Najvyšší stupeň povodňovej aktivity platí aj v troch samosprávach okresu Sabinov. Ide o mesto Lipany, Milpoš a Lúčka. V obci Kamenica v uvedenom okrese je vyhlásený II. SPA. Tretí stupeň odvolali a znížili na II. stupeň v dvoch obciach okresu Bardejov – Lenartov a Zborov.

Slovenský vodohospodársky podnik má podľa Bocáka v teréne 83 pracovníkov a 62 kusov techniky. „Vykonávajú bezprostredné zabezpečovacie práce po povodni na miestach, kde je to možné. Ide najme o stabilizáciu svahov a odstraňovanie nánosov,“ dodal.

Viac k témam: dážď, počasie, povodne
Zdroj: Webnoviny.sk – Obce na severe Slovenska ohrozujú rozvodnené rieky, tretí stupeň povodňovej aktivity platí aj na východe (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.