NAČÍTAVAM

Type to search

Ekonomika

Obchodný register je zaplavený spiacimi firmami, rozdiely medzi krajmi sú obrovské

Sita
Share

Obchodný register na Slovensku je zaplavený spiacimi firmami. Podľa údajov poradenskej spoločnosti Bisnode sa v krajine nachádza viac ako 30-tisíc spoločností, ktoré nevyvíjajú žiadnu podnikateľskú činnosť.

Je to historicky najviac za posledné štyri roky, odkedy Bisnode sleduje dáta o neaktívnych firmách. Rozdiely v krajoch, kde tieto spoločnosti „pôsobia“, sú pritom podľa spoločnosti obrovské.

Každá desiata firma je neaktívna

Aktuálne na Slovensku podniká bezmála 290 tisíc firiem (s.r.o. a akciové spoločnosti), z čoho vyplýva, že približne každá desiata spoločnosť je u nás neaktívna. Podľa interných odhadov Bisnode v roku 2019 bolo takýchto firiem u nás až 30 717.

„Naša metodika ukazuje, že medziročne sa podiel spiacich podnikateľských subjektov zvýšil o 1 004 spoločností, od roku 2017 o 1 353 a od roku 2016 dokonca až o 4 524 firiem. Za rok 2019 tak Slovensko eviduje najviac spiacich subjektov v histórii,“ uviedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuPrečítajte si aj článok: 5 vlastností, vďaka ktorým sú ženy v podnikaní lepšie ako muži

Najmenej v Banskobystrickom kraji

Najväčší podiel neaktívnych subjektov sa nachádza v Bratislavskom kraji, presne 13 008, čo vysoko prevyšuje podiely v ostatných krajoch.

Bratislava a okolie eviduje až o 74 percent viac nečinných firiem ako druhý kraj s najvyšších podielom týchto subjektov. V Trnavskom kraji podľa našej analýzy sídli 3 407 spiacich spoločností,“ dodala Petra Štěpánová s tým, že najmenej ich Bisnode eviduje v Trenčianskom kraji (1 387), Žilinskom kraji (1 746) a Banskobystrickom kraji (2 140).

Spoločnosť Bisnode spracúva ekonomické dáta a analýzy, pričom pôsobí v 19 krajinách Európy, kde zamestnáva 2 100 ľudí.

Zdroj: Webnoviny.sk – Obchodný register je zaplavený spiacimi firmami a rozdiely na Slovensku sú obrovské © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X