Obe strany líbyjského konfliktu oznámili okamžité prímerie, situáciu víta aj OSN

21.8.2020 (Webnoviny.sk) – Konkurenčné strany v líbyjskom konflikte oznámili okamžité prímerie. Medzinárodne uznávaná vláda národnej jednoty so sídlom v Tripolise vo vyhlásení tiež vyzvala na konanie volieb budúci rok v marci. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Premiér vlády národnej jednoty Fájiz Sarrádž podľa jej stránky na sociálnej sieti Facebook vydal inštrukcie pre všetky vojenské zložky o okamžitom pokoji zbraní na všetkých územiach Líbye.

Jeho konkurent, generál samozvanej Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar, ktorý kontroluje značnú časť Líbye na východe a juhu, dianie priamo nekomentoval. Prímerie však oznámil jeho spojenec, predseda parlamentu sídliaceho na východe krajiny, Aguila Sálih.

Víta to aj OSN

Prímerie privítala Organizácia Spojených národov (OSN) aj egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí, ktorý podporuje Haftara.

Líbya upadla do chaosu po povstaní, ktoré v roku 2011 pripravilo o moc aj život diktátora Muammara Kaddáfího. V súčasnosti je rozdelená medzi dve konkurenčné administratívy, ktoré podporujú rôzne krajiny.

Na strane vlády v Tripolise stoja Turecko, Taliansko či Katar, zatiaľ čo Haftara podporujú Rusko, Egypt a Spojené arabské emiráty. Predpokladá sa, že generála podporuje aj Francúzsko, hoci Paríž to opakovane popiera.

Rozpor v NATO

Konflikt v Líbyi spôsobil aj rozpor v NATO. Minulý mesiac Francúzsko pozastavilo svoju účasť v operácii Sea Guardian a obvinilo Turecko, že porušuje zbrojné embargo, ktoré na Líbyu uvalila OSN.

Kroku predchádzal údajný incident medzi tureckými loďami a francúzskou vojnovou loďou v Stredozemnom mori, ktorý Ankara rázne poprela.

Viac k témam: konflikt v Líbyi, Líbyjská národná armáda
Zdroj: Webnoviny.sk – Obe strany líbyjského konfliktu oznámili okamžité prímerie, situáciu víta aj OSN © SITA Všetky práva vyhradené.