Obec Nižná Voľa v bardejovskom okrese zasiahla v noci lokálna povodeň, záchranné práce trvali aj počas dňa

2.5.2021 (Webnoviny.sk) – Škody na majetku obce ale i ľudí spôsobila lokálna povodeň v noci zo soboty 1. na nedeľu 2. mája v obci Nižná Voľa (okres Bardejov). Vyliatie miestnych potokov po prietrži mračien hlásili hasičom v sobotu po pol desiatej v noci.

Záchranné práce trvali až do ranných hodín, ako aj počas nedele. Pokračovať budú aj počas budúceho týždňa. V obci je vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity.

Škody spôsobili prítoky

Ako pre agentúru SITA uviedol starosta obce Marcel Kaščák, škody spôsobili prítoky hlavného toku Čarnušina, ktoré pritekajú z okolitých lesov.

„Na všetkých prítokoch bola zvýšená intenzita vody, upchalo priepusty, ktoré sú medzi prvými pri vstupe do obce. Tým pádom sa vybrežili potoky a zaplavilo miestne komunikácie, nádvoria, dvory rodinných domov, štátnu cestu a na miestnej komunikácii zobralo asfalt v mieste, kde sa nachádza hasičská stanica. Blízko je areál školského dvora a multifunkčné školské ihrisko základnej školy, ktoré sú zatopené bahnom, rovnako dva domy. Voda sa liala po cestách, miestnych komunikáciách, naplavovala konáre a bahno,“ informoval Kaščák.

Najhoršie podľa starostu dopadol stred obce, kde vyplavilo zhruba pol metra naplavenín. „Bolo ich potrebné odstraňovať, keďže je to cesta tretej triedy v správe Vyššieho územného celku. Prišla technika a do piatej hodiny ráno sme sprejazdňovali cestu, aby bola k dispozícii pre záchranné zložky,“ dodal Kaščák s tým, že našťastie nezaznamenali žiadne zranenia, ani nemuseli nikoho evakuovať.

Na mieste zasahovali profesionálni hasiči z Bardejova a členovia obecných hasičských zborov z obcí Nižná Voľa, Vyšná Voľa a Oľšavce.

Pomoc cestárov aj vodohospodárov

„V mene krízového štábu chcem poďakovať dobrovoľným hasičom z našej aj susedných dedín ako aj našim obyvateľom, ktorí prišli a pomáhali sprejazdňovať cesty, ulice a robiť hrádze tak, aby voda nepoškodzovala majetok občanov a obce. Ľudia boli k dispozícii do skorých ranných hodín,“ zdôraznil Kaščák.

Pomoc poskytla aj Správa a údržba ciest PSK a v pondelok prisľúbili pomôcť s technikou aj vodohospodári.

„Ešte dva priepusty sú upchaté, zajtra musíme začať s čistením priepustov a odstraňovaním následkov povodne. Čakajú nás upratovacie práce a vyčísľovanie škôd,“ dodal starosta, ktorý len škody na obecnom majetku odhadol predbežne na 10-tisíc eur.

Od roku 2010, odkedy je starostom, to podľa Kaščáka bola zhruba štvrtá, ale najväčšia povodeň.

Hasiči zasahovali aj inde

Ani tá však nedosiahla intenzitu povodne, ktorá obec postihla pred vyše 30-timi rokmi, kedy bola potopená celá obec a voda zobrala cesty, mosty a zaplavila množstvo pivníc.

„Odvtedy už máme potok vyregulovaný, ale iba v intraviláne obce. Bočné prítoky ale vyregulované nie sú a tam by pomohlo urobiť nejaké vodozádržné opatrenia, aby voda ostávala v lese a do obce pritekala len postupne,“ dodal starosta.

V noci zo soboty na nedeľu zasahovali hasiči v piatich prípadoch povodní aj v okresoch Svidník a Medzilaborce, tri výjazdy zaznamenali aj dobrovoľní hasiči.

Celkovo zasahovalo 13 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s piatimi kusmi techniky a 26 dobrovoľných hasičov so šiestimi kusmi techniky.

Viac k témam: povodeň
Zdroj: Webnoviny.sk – Obec Nižná Voľa v bardejovskom okrese zasiahla v noci lokálna povodeň, záchranné práce trvali aj počas dňa © SITA Všetky práva vyhradené.