Obete násilného trestného činu budú môcť požiadať o odškodnenie už po začatí trestného stíhania

0
Obete násilného trestného činu budú môcť požiadať o odškodnenie už po začatí trestného stíhania

Obete násilného trestného činu budú môcť požiadať Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) o odškodnenie už po začatí trestného stíhania. Vyplýva to z novely zákona o obetiach trestných činov, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Zmenu zákona ešte začiatkom mája 116 hlasmi schválil parlament.

Jednoduchší prístup k odbornej pomoci

Zároveň bol novelizovaný aj zákon o Policajnom zbore. Doterajšia právna úprava umožňovala obeti požiadať o odškodnenie až po právoplatnom skončení trestného konania. Novelou sa zároveň zjednoduší prístup obetí trestných činov k odbornej pomoci aj prostredníctvom zriadenia intervenčných centier, ktoré by mali vykonávať svoju činnosť v rámci každého kraja. Právna úprava nadobudne účinnosť od 1. júla.

Medzi hlavné úlohy intervenčného centra bude patriť kontaktovanie obete a poskytnutie krízovej intervencie. Tá bude naviazaná najmä na bezprostredné poskytnutie pomoci obeti trestného činu domáceho násilia po vykázaní páchateľa. Medzi hlavné činnosti tejto intervencie patrí krízová psychologická intervencia a vyhodnotenie hrozby nebezpečenstva ohrozenia života alebo zdravia a zostavenie bezpečnostného plánu v spolupráci s obeťou trestného činu domáceho násilia.

Zásadná zmena filozofie odškodňovania

Tieto činnosti sú zamerané na to, aby bola zabezpečená čo najvyššia možná miera účinnosti vykázania, bezpečie takejto obete pred ďalšou viktimizáciou a aby obeť následne mala možnosť a prístup k ďalším svojim právam.

MS SR právnou úpravou zásadným spôsobom mení filozofiu odškodňovania obetí násilných trestných činov. Rozširuje sa napríklad okruh obetí násilných trestných činov o pozostalé blízke osoby, ktoré v čase smrti žili so zomretým v spoločnej domácnosti a o obete trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby a trestného činu nedobrovoľného zmiznutia, ktorým bola spôsobená nemajetková ujma. Doba vykázania údajného páchateľa zo spoločného obydlia sa predĺži z desiatich na 14 dní.

Prečítajte si: Týranie a zneužívanie zažíva až 34 percent Sloveniek!

Zdroj: Webnoviny.sk – Obete násilného trestného činu budú môcť požiadať o odškodnenie už po začatí trestného stíhania © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu