Objavili najstaršie dôkazy o užívaní marihuany, fajčili ju počas rituálov aj náboženských obradov

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Výskumníci našli na západe Číny najstaršie dôkazy o užívaní marihuany. Podľa štúdie ľudia fajčili marihuanu už pred najmenej 2500 rokmi, a to počas rituálov alebo náboženských obradov.

Dôkazy našli na pohrebisku

Dôkazy našli na pohrebisku v drevených nádobách slúžiacich na pálenie. Vo vzorkách bol vysoký obsah THC, z čoho usudzujú, že ľudia v tej dobe vedeli o účinku tejto látky.

Nádoby našli v pohorí Pamír. Vedci si myslia, že ľudia položili listy marihuany na horúce kamene uložené v nádobe a následne vdychovali dym.

Rozšírila sa do celého sveta

Je možné, že za vysoký obsah THC v rastlinách môže vysoká nadmorská výška. Existujú dôkazy, že takýto jav sa môže objaviť v regiónoch s nízkou teplotou, nízkou hladinou živín a ďalšími podmienkami súvisiacimi s vysoko položenými miestami. Ľudia tiež mohli zámerne pestovať rastliny s vyšším obsahom THC.

Ako uvádza BBC, je to najstarší dôkaz o využití marihuany pre jej psychotropné účinky. „Tieto zistenia podporujú tvrdenie, že marihuanu po prvý raz užívali pre jej psychotropné účinky v horských regiónoch na východe Strednej Ázie, odkiaľ sa rozšírila do celého sveta,“ uviedla Nicole Boivin z výskumného inštitútu Maxa Plancka v nemeckej Jene.

Viac k témam: marihuana, výskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Objavili najstaršie dôkazy o užívaní marihuany, fajčili ju počas rituálov aj náboženských obradov © SITA Všetky práva vyhradené.