Domov Správy Obnova a rekonštrukcia krajiny po vojne vyjde odhadom na 349 miliárd eur

Obnova a rekonštrukcia krajiny po vojne vyjde odhadom na 349 miliárd eur

9.9.2022 (Webnoviny.sk) – Súčasné náklady na rekonštrukciu a obnovu na Ukrajine predstavujú 349 miliárd eur. Vyplýva to zo spoločného posudku ukrajinskej vlády, Svetovej banky, Európskej komisie (EK) a ich partnerov.

Očakáva sa, že toto číslo bude v nadchádzajúcich mesiacoch s pokračovaním vojny rásť. Komisia o tom informuje na svojej webstránke.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rýchle posúdenie škôd a potrieb predstavuje prvé komplexné hodnotenie vojnových dôsledkov v dvadsiatich rôznych sektoroch po ruskej invázii. Stanovuje tiež potreby financovania odolnej, inkluzívnej a udržateľnej obnovy a rekonštrukcie a poskytuje postup plánovania.

Škody spôsobené vojnou

Hodnotenie sa týka vplyvov vojny v období od 24. februára do 1. júna 2022 a zistilo, že fyzické škody spôsobené vojnou dosiahli viac ako 97 miliárd eur. Vysoké boli najmä v sektoroch bývania, dopravy, obchodu a priemyslu.

Ničenie sa sústredilo v Černihivskej, Doneckej, Luhanskej, Charkivskej, Kyjivskej a Zaporižžskej oblasti. Výsledky hodnotenia sú pritom predbežné a škody a potreby by sa mali považovať za minimálne.

Obnova systémov a infraštruktúry

Podľa odhadov v posudku počas nasledujúcich 36 mesiacov bude potrebných 105 miliárd eur na riešenie naliehavých potrieb.

Tými sú obnova vzdelávacích a zdravotníckych systémov a infraštruktúry, príprava na nadchádzajúcu zimu prostredníctvom obnovenia vykurovania a energie v domácnostiach, podpora poľnohospodárstva a oprava nevyhnutných dopravných ciest.

Bezpečné nakladanie s troskami a výbušninami, vrátane nášľapných mín, tiež predstavuje značné náklady.

Viac k témam: Obnova budov, obnova ciest, Rekonštrukcia, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Obnova a rekonštrukcia krajiny po vojne vyjde odhadom na 349 miliárd eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version