Obnovili prípad z roku 2018, v ktorom poslanec Herák čelil trestnému stíhaniu zo sexuálneho zneužitia tínedžerky

9.6.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 9. júna 11:04

Polícia obnovila starý prípad z roku 2018, v ktorom v súčasnosti nezaradený poslanec Ján Herák čelil trestnému stíhaniu za sexuálne zneužitie 16-ročného dievčaťa. Malo ísť o chovankyňu jedného z detských domovov. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.

K prípadu sa vrátili na pokyn prokuratúry

V roku 2018 poslanca z tohto činu neobvinili a stíhanie zastavili. Podľa televízie sa však polícia k prípadu vrátila na pokyn prokuratúry. Skutok sa údajne odohral na vianočnom tábore pre deti z detských domovov. Dievča podľa informácií televízie opísalo, ako ju Herák, ako vedúci tábora, vyzliekol a vykonal na nej súlož.

Herák už čelí jednému stíhaniu za sexuálne zneužitie maloletej, okrem toho musí vysvetľovať aj podozrenie z ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Informácií k tomuto prípadu je minimum, keďže ide o osobu mladšiu ako 15 rokov. Podľa obvinení ju mal zneužiť minulý rok v lete počas detského tábora v dedine pri Nitre.

Dievča je v detskom domove, trestné oznámenie údajne podala riaditeľka domova. Poslanec obvinenia odmieta.

SaS vyzýva Heráka na odchod z parlamentu

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii na nové medializované informácie vyzvala Heráka, aby sa vzdal mandátu poslanca.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová uviedla, že prípad obvinenia Heráka zo zneužitia mladistvej upriamuje pozornosť spoločnosti aj na stále nedokonalý systém koordinovanej pomoci ženám a iným obetiam domáceho násilia, a tiež na systém prevencie.

„Je skutočne nešťastné, keď na jednej strane máme prezumpciu neviny a na druhej strane obeť, ktorej výpoveď sa spochybňuje. Aj preto vyjadrujeme podporu všetkým ženám, ktoré sa doteraz báli prehovoriť. Obete nemôžu ostať nikdy bez podpory. Tak, ako je prioritou vlády boj proti korupcii, malo by sa ňou stať zabezpečenie rýchlej a efektívnej pomoci všetkým, ktorí sú vystavení násiliu alebo hrozbe násilia a to s ohľadom na špecifické potreby, ktoré z ich situácie vyplývajú,“ doplnila Zemanová.

Viac k témam: sexuálne obťažovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Obnovili prípad z roku 2018, v ktorom poslanec Herák čelil trestnému stíhaniu zo sexuálneho zneužitia tínedžerky © SITA Všetky práva vyhradené.