Obnovili sa obchodné rokovania s Čínou, Trump si želá dohodu v prospech USA

2.7.2019 (Webnoviny.sk) – Rokovania o obchode medzi USA a Čínou, ktoré sa v máji zastavili, sa podľa amerického prezidenta „už začali“ po jeho schôdzke s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom cez víkend na summite G20.

Dohoda musí byť v prospech USA

Obnovené rokovania sa uskutočňujú telefonicky, povedal Trump v pondelok novinárom. Dodal pritom, že akákoľvek dohoda medzi dvomi ekonomickými superveľmocami bude musieť byť v prospech USA. Informoval o tom portál cnbc.com.

„Veľmi veľa sa diskutuje telefonicky, ale sú aj stretnutia. Už sa to v podstate začalo,“ povedal Trump. „Musí to byť lepšie pre nás ako pre nich, pretože mnoho rokov mali veľkú výhodu,“ poznamenal.

Vyjednávania aj stroskotali

Šéf Bieleho domu konštatoval, že vysoký čínsky prebytok v obchode s USA by mal znamenať, že potenciálna dohoda o obchode s Pekingom „musí byť dohodou, ktorá je trochu výhodnejšia pre nás“.

Vyjednávania medzi USA a Čínou stroskotali v máji po rokovaní čínskej delegácie na vysokej úrovni vo Washingtone. Trump tvrdil, že Čína „porušila dohodu“, ktorá bola takmer hotová, odstúpením od niektorých podmienok.

Viac k témam: clá USA, obchodná vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Obnovili sa obchodné rokovania s Čínou, Trump si želá dohodu v prospech USA © SITA Všetky práva vyhradené.