Obyvatelia Vilčurne likvidujú odpad po požiari, Spišská Nová Ves im chce pomôcť s náhradným bývaním

POPRAD 4. júna (WebNoviny.sk) – Obyvatelia lokality Vilčurňa v Spišskej Novej Vsi, ktorí prišli pri nedeľnom požiari o strechu nad hlavou, v utorok začali s upratovaním na zhorenisku.

Rozoberajú to tam, svojpomocne likvidujú, pristavili sme im tam kontajner,“ uviedol v utorok po skončení zasadnutia krízového štábu pre agentúru SITA primátor mesta Pavol Bečarik s tým, že mesto pokračuje v evakuačnom režime.

Samospráva vyhlásila mimoriadnu situáciu v pondelok 3. júna, stalo sa tak po tom, ako v spomínanej lokalite zhoreli obydlia 41 ľuďom.

Noc strávili vo vojenských stanoch

Prvú noc strávili rodiny v komunitnom centre a materskej škole, uplynulú noc zase vo vojenských stanoch neďaleko zhoreniska. K dispozícii tam majú ležadlá a deky.

Je tam pokoj, nepanuje žiadna nervozita. Zabezpečili sme im raňajky, teplý obed, dostali sme príspevok na potravinovú pomoc, ktorú budeme prideľovať cez komunitné centrum,“ uviedol Bečarik.

Chcú im pomôcť s bývaním

Mesto chce rodinám pomôcť aj s náhradným bývaním. „Predpokladám, že pôjde o unimobunky, vidím to v horizonte dvoch-troch týždňov, ak budem optimista,“ povedal primátor.

Mesto zatiaľ nevie, ako ich bude financovať, o pomoc chce požiadať Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Počet tých, ktorí budú pomoc potrebovať, sa však znížil na tridsiatku. Jednej rodine pomohli vyriešiť situáciu s bývaním príbuzní.

Stavby, ktoré zhoreli, boli v lokalite postavené načierno, siedmi obyvatelia nemali trvalý pobyt v Spišskej Novej Vsi.

Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Obyvatelia Vilčurne likvidujú odpad po požiari, Spišská Nová Ves im chce pomôcť s náhradným bývaním © SITA Všetky práva vyhradené.