Ocenenia Zlaté vedro 2020 sú rozdané, trom mestám sa darilo najlepšie

27.9.2021 (Webnoviny.sk) – Ocenenie Zlaté vedro 2020 získali mestá Nitra, Dubnica nad Váhom a Malacky. Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala PR manažérka inštitútu Veronika Hincová Frankovská.

Ocenenie je udeľované tým samosprávam, ktoré sú zapojené do projektu Odkazprestarostu.sk a dosiahli najlepšie výsledky v riešení podnetov od občanov a v komunikácii s občanmi. Celkovo bolo ocenených 11 samospráv.

Podnety najlepšie riešila Nitra

V kategórii Riešenie podnetov sa spomedzi samospráv nad 20-tisíc obyvateľov najlepšie umiestnila Nitra. Mesto v roku 2020 úspešne vyriešilo 572 podnetov od občanov. Na druhom mieste sa umiestnila mestská časť Bratislava – Rača a na treťom Levice.

Medzi menšími samosprávami s menej ako 20-tisíc obyvateľmi si najlepšie počínali Malacky s 211 vyriešenými podnetmi. Na druhom mieste skončilo mesto Púchov, tretie miesto obsadila Handlová.

„Hodnotíme nielen pomer vyriešených podnetov, ale zohľadňujeme aj ich náročnosť a celkový počet podnetov, ktoré samosprávy museli riešiť,” povedala Barbora Peregrim, projektová manažérka Odkazu pre starostu.

Malacky si odniesli až dve ocenenia

V oblasti komunikácie zvíťazila medzi mestami nad 20-tisíc obyvateľov Dubnica nad Váhom. Na druhom mieste skončil magistrát mesta Bratislava, tretie miesto obsadila Prievidza.

Spomedzi samospráv s menej ako 20-tisíc obyvateľmi najlepšie komunikujú Malacky, ktoré si tak odniesli prvé miesto ako v komunikácii, tak aj v riešení podnetov. Druhé miesto obsadil Dolný Kubín, na treťom mieste skončila mestská časť Košice-Krásna.

Získať mohli aj bonusové body

Hodnotitelia sa sústredili na úplnosť odpovede – či obsahuje informácie, kto a kedy sa bude podnetom zaoberať. Úlohu zohrala aj rýchlosť, s akou odpoveď prišla. Ak na ňu ohlasovatelia nemuseli čakať dlhšie ako sedem dní a ak sa o výsledku riešenia dozvedeli od kompetentných, mesto alebo obec získali bonusové body.

„Napriek pandémii, ktorá udrela v rozsahu, s akým nikto na svete nemohol vopred rátať, sme sa usilovali a stále sa usilujeme, aby nebola ohrozená činnosť úradu, ktorej súčasťou sú aj riešenia podnetov z Odkazu pre starostu. V tejto snahe sme sa snažili skĺbiť dve veci – promptné riešenie problémov obyvateľov nahlásených na platforme Odkaz pre starostu a súčasne ochranu zdravia zamestnancov, ktorí tieto podnety riešili nepretržite, aj v pandemickom období,” povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Ocenenie Zlaté vedro

Ocenenie udeľuje Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) samosprávam zapojeným do projektu Odkazprestarostu.sk, pomocou ktorého môžu ľudia jednoducho nahlasovať problémy vo svojom okolí samospráve.

V roku 2020 užívatelia webstránky a mobilných aplikácií pridali spolu 18 441 podnetov. Samosprávam sa zatiaľ podarilo úspešne vyriešiť 7 545 z nich, teda 41 percent. Ďalších 7 954 podnetov je v procese riešenia, niektoré z nich navyše stále čakajú na odpoveď.

Viac k témam: ocenenie, Zlaté vedro
Zdroj: Webnoviny.sk – Ocenenia Zlaté vedro 2020 sú rozdané, trom mestám sa darilo najlepšie © SITA Všetky práva vyhradené.