Ochranné rúška. Ako ich použiť? Má zmysel ušiť si vlastné?

1
Ochranné rúška. Ako ich použiť? Má zmysel ušiť si vlastné?

Ochranné rúška sú aktuálne veľkou témou v súvislosti s koronavírusom. Na čo sú dobré? Ako ich používať? Respirátorov je veľa druhov. Ktorý je funkčný a ochráni vás?

Lekárne, zdravotnícke pomôcky a najmä online obchody majú plné ruky práce. Slováci nakupujú rôzne ochranné pomôcky, vitamíny a lieky. Záujem je najmä o rúška. Tie sa vyrábajú a nakupujú hromadne. Nákup ochranných rúšok nemusí súvisieť len s kroonavírusom, ale aj všeobecne s respiračnými ochoreniami, ktoré sú stále prítomné.

Klasické rúška neochránia, potrebný je respirátor

Klasické ústne rúška nechránnia pred ochorením. Ako ochranu je potrebné zvoliť respirátor, ktorý je zložený z filtra a je určený na to, aby zabránil prieniku mikroorganizmov z vonku do vnútra. 

Colostrum ADVANCE – najsilnejšie kolostrum

Panika nie je na mieste

Je potrebné byť opatrný a ohľaduplný. V prípade príznakov podobných koronavírusu zavolajte svojmu lekárovi alebo na uvedenú linku. Dodržiavajte zásady hygieny , často si umývajte ruky a výhýbajte sa preplneným priestorom, kde je možné riziko nákazy. Ak máte kašeľ, nieje vhodne dávať si ruku pred ústa. Tlmte kašeľ kapesníkom alebo predlaktím. Rovnako to platí pri kýchaní. 

V Bratislave je potvrdených 10 prípadov koronavírusu

Ak používate rúško, pravidelne ho vymeňte

Rúško síce nezabráni nakazeniu, ale je lepšie ho mať, ako nemať žiadne. Je to rovnako znak ohľaduplnosti voči ostatným. Rúška chránia viac okolie ako vás. Existujú rôzne druhy rúšok. Najčastejšie sa stretnete s chirurgickými rúškami a respirátormi. Potrebné je dodržiavať postupy a návod na použitie. Jednoduché papierové rúška dostanete za pár centov v lekárni. Už po desiatich minútach však zvlhnú a tak sa stávate ešte náchylnejšími. Je preto potrebné ich často meniť. Akčné mamy začali šiť doma pre najbližších textilné rúška. Pri textilných rúškach nezabúdajte na častú dezinfekciu (pranie).

Slovenská firma bude namiesto košieľ vyrábať rúška!

Respirátor je funkčný a ochráni vás. Aký filter by mal mať?

Ako ochrana pred koronavírusom poslúži respirátor. Je však viacero druhov. Ako jediný účinný sa uvádza s FFP3 filtrom. Ten je však vo viacerých eshopoch už vypredaný.

Častice koronavírusu sú veľmi malé, čiže to, čo bežne stačí na ochranu, je pri koronavíruse nie úplne dostatočné. Vedci testovali, aké percento častíc by masky mohli zachytiť ak ide o častice vo veľkosti od 0,02 do 1 mikrónu.

KetoSlim – proteínový kokteil na chudnutie lahodnej chuti

Maska z utierky (z plátna) zachytávala 60% malých 0,02 – 1 mikrónových častíc. Nie je divu, že chirurgická maska a maska N95 zachytili viac častíc, ale údaje ukazujú, že domáca maska nebola pri zachytávaní častíc vírusu zďaleka zbytočná. Čiže ak nemáte nič iné, je lepšie použiť kus látky.

Porovnanie účinnosti rôznych druhov masiek.

Zdroj: smartairfilters.com

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár

  1. Myslím si, že ak ľudia nosia rúšky, šijú ich pre seba aj pre známych, majú dobrý pocit,že svojim usílím prispievajú k likvidácii vírusu,cítia sa zodpovedne.
    Naš sused upratal miesto u odpadkových košov Vidíme,že hygiena a čistota je tiež dobrá zbraň. Teší ma, že si to mnohí aj uvedomujú
    Táto sotuácia nás musí naučí disciplíne a rešpektu na čo sme už zabudli.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu