Od novembra platia pre investorov prichádzajúcich na Slovensko nové pravidlá

1.11.2021 (Webnoviny.sk) – Od začiatku novembra platia pre investorov prichádzajúcich na Slovensko nové pravidlá. Účinnosť totiž nadobudol nový zákon o významných investíciách z dielne Ministerstva hospodárstva SR.

Poslanci legislatívu schválili koncom septembra tohto roka. Zákon nanovo definuje podmienky, proces a kontrolu vydávania osvedčení o významných investíciách. Jeho osobitným cieľom je podpora výstavby strategických parkov.

Nová legislatíva zavádza pojem „strategické územie”. Podľa rezortu ide o základný prvok pri príprave významnej investície, pričom za jeho realizáciu bude zodpovedný výhradne štát, respektíve právnická osoba zriadená ministerstvom hospodárstva. „Prakticky sa tak končí možnosť vyvlastňovať pozemky dotknutého územia súkromným investorom. Táto činnosť bude realizovaná výlučne organizáciami pod priamou kontrolou štátnych inštitúcií,” konštatuje rezort.

Zákon stanovuje aj základné podmienky na kvalifikovanie sa na osvedčenie o významnej investícii. Približuje sa pritom k charakteru podmienok v prípade poskytovania investičnej pomoci. Oproti predchádzajúcej úprave však výrazne znižuje niektoré podmienky, ako napríklad minimálnu výmeru strategického územia, minimálnu výšku investície alebo minimálny počet novovytvorených pracovných miest.

Viac k témam: Investovanie, Zákon o významných investíciách
Zdroj: Webnoviny.sk – Od novembra platia pre investorov prichádzajúcich na Slovensko nové pravidlá © SITA Všetky práva vyhradené.