Odborníci na komunikáciu tvrdia, že táto jedna otázka pochová každý rozhovor

0
Odborníci na komunikáciu tvrdia, že táto jedna otázka pochová každý rozhovor
pixabay.com

„Small talk“, teda krátky rozhovor niekde vo výťahu, alebo keď sa náhodou stretnete na ulici zo svojim starým známym, môže byť stresujúci. Od toho, že by ste mali hneď vedieť, čo povedať, až po to, že prídete na to, čo nehovoriť.

Ale či už sa rozprávate s priateľom, s niekým, s kým ste sa už párkrát stretli, alebo s cudzím človekom, je pravdepodobné, že sa ho pri akejkoľvek konverzácii pýtate: „Ako sa máš?“ Ak však hľadáte dôkladnejšiu interakciu, táto štandardná otázka môže skutočne hrať proti vám.

Tri najneužitočnejšie slová

Podľa odborníkov, keď sa spýtate „ako sa máte?“ môže zabiť váš rozhovor. Ako sa uvádza v jednom článku CNBC z roku 2019, „ako sa máš?“ predstavuje „tri najneužitočnejšie slová vo svete komunikácie“. To nie je založené len na názore, ale na štúdii Harvard Business School z roku 2017, kde sa vedcov zaoberali druhmi otázok, ktoré mali inšpirovať k zmysluplnejšej konverzácii.

Keď pýtajúci sa použili premyslené otázky (na rozdiel od otázky „ako sa máš?“ alebo „čo robíš?“), zapôsobili na druhú prijímajúcu osoba pozitívnejšie. Položiť otázku „Ako sa máš?“ v roku 2020 alebo 2021, v rokoch, kedy sa viacerým ľuďom príliš nedarilo, je obzvlášť čudné.

Akú odpoveď dostaneme?

Ľudia si stále kladú túto otázku – či už za rúškami alebo obrazovkami počítačov – je však nepravdepodobné, že by veľa ľudí odpovedalo čestne, najmä pokiaľ ide o neformálny rozhovor. „V hmle COVID-19, politických nepokojoch a rasových nepokojoch sa stále ľudia pýtajú túto otázku,“ hovorí Marie Betts-Johnsonová, prezidentka Kalifornského inštitútu pre medzinárodný protokol. „Je viac než pravdepodobné, že dostanete povrchnú odpoveď: „Mám sa dobre, ďakujem“ alebo „mám sa dobre, ďakujem“.“

rokovanie
pixabay.com

Ako poznamenáva Betts-Johnson, veľa môžete spozorovať z reči tela človeka – a v závislosti od vášho vzťahu možno budete chcieť ďalej preskúmať, či sa ich „Som v poriadku“ nezdá byť nijako zvlášť presvedčivé. Po pravde: „ako sa máš?“ málokedy priniesla úprimnú odpoveď, pokiaľ ide o krátke rozhovory.

„Okrem mimoriadnej doby, v ktorej žijeme, ľudia na túto otázku neočakávali úprimnú odpoveď už celé desaťročia, takže nejde zrazu o nový trend!“ Dodáva Betts-Johnson.

Podľa pedagogičky pre etiketu Karen Thomas, je však otázka „ako sa máš?“ aj v týchto neistých časoch stále prijateľná, pokiaľ to nerobíte „iba ako povinnosť a v skutočnosti si ani neželáte viesť rozhovor“. Ako alternatívu tiež odporúča jednoduché vyhlásenia ako „Viem, že tento čas bol pre mnohých ťažký – dúfam, že ste v poriadku“.

Ak však naozaj chcete viesť konverzáciu, stojí za to vrátiť sa k harvardskej štúdii a zamyslieť sa nad otázkami, ktoré môžu druhej osobe umožniť vyjadriť sa a ktoré sa tiež necítia tak nezmyselné a potenciálne končiace konverzáciou.

Alternatívne otázky, ktoré majú zmysel

Odborníčka na etiketu Bonnie Tsai hovorí: „Môžete začať s témami, ako sú spoločné záľuby, obľúbené jedlo, jedlo v reštaurácii, obľúbené predstavenia, obľúbené tréningy atď. Odtiaľ môžete zistiť, či je druhá osoba otvorená hlbšej konverzácii.“

pohovor
Foto: pixabay.com

“Niekedy, samozrejme, naozaj chcete vedieť, ako je na tom iný človek, takže je dôležité brať do úvahy kontext. Ako zdôrazňuje Betts-Johnson: „Ak COVID-19 zúri vašim mestom a všetci bojujú o prežitie, je absurdné položiť takúto otázku.“

Ale ak hovoríte s niekým, koho poznáte dosť dobre na to, aby ste sa s ním cítili dobre, môžete skúsiť položiť otázku „ako sa máš?“ trochu zmysluplnejším spôsobom. „Môžete sa opýtať: „Ako sa cítiš, ako si na tom zdravotne?“,„Ako sa s covidom vyrovnáva tvoja rodina “alebo „Ako ti môžem najlepšie pomôcť počas tohto obdobia? “Odporúča Tsai.

„Nezabúdajte, že svoju podporu budete ponúkať, iba ak sa na túto úlohu cítite dobre, pretože pobyt pre ostatných môže mať vplyv na vašu pohodu.“ Určite si treba položiť hrubšie otázky ako „ako sa máš?“ a položenie otázky nemusí nevyhnutne spôsobiť váš rozhovor navždy.

„Táto otázka ako začiatok rozhovoru zostáva tu,“ pripúšťa Betts-Johnson. Namiesto toho, aby ste to hovorili automaticky, pouvažujte nad spôsobmi, ako môžete lepšie viesť krátke small talky alebo viesť ešte hlbšie rozhovory v čase, keď by sme všetci mohli mať trochu láskavosti navyše.

bestlifeonline.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie