Odlesňovania amazonského pralesa prudko stúplo, mizne neuveriteľnou rýchlosťou

8.8.2019 (Webnoviny.sk) – Nové údaje brazílskeho Národného inštitútu pre výskum vesmíru poukazujú na prudký nárast odlesňovania v Amazónii v poslednom štvrťroku.

Vzrastajú tak obavy, že pro-agrobiznisová politika prezidenta Jaira Bolsonara zrýchli odlesňovanie dažďového pralesa.

Najväčšie odlesňovanie

Dáta získané inštitútom ukázali, že medzi tohtoročným májom a júlom zmizlo viac lesného porastu ako v rovnakom období v rokoch 2016 až 2018.

Iba v júli vyrúbali dažďový prales s rozlohou 2254 kilometrov štvorcových, čo je tri- až päťkrát viac ako v rovnakom mesiaci za posledné štyri roky. Je to najväčšie odlesňovanie od začatia terajšej metodológie zbierania dát v roku 2014.

Pastviny pre dobytok

Na území Brazílie sa nachádza približne 60 percent amazonského dažďového pralesa, kľúčového regulátora živých systémov planéty. Stromy pralesa spotrebujú ročne dve miliardy ton oxidu uhličitého (CO2) a vyprodukujú 20 percent kyslíka na Zemi.

Hlavným dôvodom výrubu stromov je podľa oficiálnych údajov vytvorenie nových pastvín pre dobytok. Za posledné desaťročie dokázali predchádzajúce vlády znižovať úbytok pralesa spoločným úsilím federálnych úradov a systémom pokút, čo sa zmenilo po nástupe nového prezidenta Bolsonara.

Viac k témam: Amazonský prales
Zdroj: Webnoviny.sk – Odlesňovania amazonského pralesa prudko stúplo, mizne neuveriteľnou rýchlosťou © SITA Všetky práva vyhradené.