Ray-Ban – okuliare vyrobené pre americkú armádu, módny hit už viac ako 80 rokov

0
Ray-Ban – okuliare vyrobené pre americkú armádu, módny hit už viac ako 80 rokov

Značka Ray-Ban udáva štýl slnečných okuliarov po celom svete už viac ako 80 rokov. Túto značku pozná snáď každý, ale málokto vie, že jej prvotným cieľom bolo zabezpečiť slnečné okuliare pre amerických vojenských letcov. Okuliare, ktoré preslávila americká armáda, Hollywoodske filmy, Tom Cruise a film Matrix si držia prvú priečku už od 2. svetovej vojny.

Značku slnečných okuliarov Ray-Ban založila spoločnosť Bausch&Lomb v Amerike v roku 1937. Táto kultová značka vznikla s cieľom zabezpečiť slnečné okuliare americkým letcom. Spoločnosť nevyrobila okuliare pre masy na celom svete, ako je to dnes. Okuliare mali slúžiť len vojenským letcom, ako odraz ostrého slnka s ktorým mali pri svojej práci problém. Čo odráža aj ich názov Ray-Ban= „odstrániť“ ľúče.

Prvé Ray-Ban okuliare

Úplne prvými Ray-Ban okuliarmi boli pilotky Aviator, ktoré sú dnes známe na celom svete. Okuliare boli vyrobené len pre americkú armádu. Pilotky Aviator boli najprv z plastu a neskôr z ľahkého kovu. Sklíčka mali tvar kvapky a zelenú farbu, aby čo najlepšie tlmili slnečné lúče, mraky a modrú oblohu vo veľkej výške.

Prečítaj si: 10 nápadov na instagramové príspevky, ktoré vám zaručia vysoké reakcie

Ray-Ban okuliare ako hit Hollywoodskych vojnových filmov

Ray-Ban okuliare sa začali automaticky používať aj v amerických vojnových filmov, pre zachovanie autenticity výzoru amerických vojakov. Po fotografii generála Douglasa Macarthura s pilotkami, Ray-Ban okuliare prerazili aj vo Francúzsku.

Ray-Ban tak vytvorili ďalšie dva modely okuliarov, luxusný mode Wayfarer a Clubmaster. Okuliare rýchlo získali popularitu medzi Hollywoodskymi celebritami, ktoré ich nosili v slávnych filmoch, v súkromí, aj ako prostriedok na skrývanie sa pred paparazzi.

Hollywoodske filmy nielenže preslávili Ray-Ban okuliare, ale zároveň ich v každej kríze zachránili. Stačilo, aby sa okuliare objavili v jednom známom Hollywoodskom filme a okamžite získali svoju popularitu naspäť.

Okrem Hollywodskych filmov značku Ray-Ban najviac preslávil herec Tom Cruise, ktorý takmer v každom filme nosil model Wayfarer. Najväčší predaj Ray-Ban okuliarov nastal po filme Top Gun, v ktorom ich preslávil práve Tom Criuse. Po filmovom priemysle začali byť Ray-Ban okuliare obľúbené aj v hudobnom priemysle, ktorý im dodával ešte väčšiu popularitu.

Nový vlastník, nová sláva

V roku 1999 spoločnosť Bausch&Lomb, ktorá vlastnila značku Ray-Ban, ju predala za 640 miliónov dolárov talianskej spoločnosti Luxottica Groups monopolom na výrobu slnečných a dioprických okuliarov. Spoločnosť už vlastnila aj známe značky ako napríklad Chanel, Prada, Armani, Versace, či D&G. Aj vďaka novému vlastníkovi sa okuliare preslávili vo firme Matrix, čím sa zo značky stal kult. Pár rokov na to Ray-Ban rozšírili svoje zameranie aj na dioptrické okuliare pre ženy, mužov i deti.

Prečítaj si: Počet dievčat a žien, ktoré prešli vzdelávaním Aj Ty v IT dosiahol 30 tisíc

Okuliare Ray-Ban sú najpredávanejšie a najpopulárnejšie okuliare na celom svete už od 2. svetovej vojny. Ich nadčasové modely, jedinečný štýl a najvyššia kvalita učarovali nielen americkým vojakom, celebritám, ale aj bežným ľuďom na celom svete.

Okrem Toma Cruisa okuliare preslávili aj hviezdy, ako Justin Bieber, Brad Pitt, Bradley Cooper, Beyonce, Jennifer Aniston, Kristen Stawart, Natalie Portman a mnohí ďalší.

Zdroj foto: Pexels

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu