Bratislavčania sa čoskoro dočkajú 5G siete, Orange ju plánuje spustiť v priebehu apríla

15.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 15. marca 18:31

Mobilný operátor Orange Slovensko spustí vlastnú vysokorýchlostnú 5G sieť v Bratislave v priebehu apríla 2021. Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová, spoločnosť ešte koncom roku 2020 zavŕšila tri roky trvajúci projekt modernizácie rádiovej siete, do ktorého investovala 144 miliónov eur.

Vyššia priepustnosť siete

Modernizáciou prešlo vyše 2 400 základňových staníc. Projekt modernizácie siete zohľadňoval nielen prípravu na nasadenie 5G, ale priniesol aj vyššiu priepustnosť siete. Tá patrí podľa Alexandry Piskunovej k najrýchlejším v Európe, čo bolo potvrdené dvoma nezávislými testovaniami.

Spoločnosť O2 Slovakia odštartovala ako prvý operátor na Slovensku komerčnú pilotnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy. Tú môžu zákazníci testovať s vhodným zariadením od októbra 2020. Keďže spoločnosť čaká v druhej polovici tohto roka výmena celej rádiovej siete (RAN), očakáva najväčšiu investíciu do sietí, akú kedy realizovala.

Miliónové investície Telekomu

Jej výšku však odmietla zatiaľ konkretizovať. “5G sieť nám v budúcnosti umožní pokryť stúpajúce nároky na dátovú prevádzku a obstáť v konkurencii poskytovateľov dátových služieb,” dodal Ján Kalafut, PR Manager O2 Slovakia s tým, že dodávateľom siete sa stala spoločnosť Ericsson. Jej úlohou bude výmena celej rádiovej siete.

Investície Slovak Telekom do 5G siete sa budú v tomto roku pohybovať v miliónoch eur. Ako poznamenal Michal Korec, hovora pre služby a financie v Slovak Telekom, prvé roky si vyžadujú výrazné investície do siete. Preto sa o vysokých tržbách v prvej fáze životného cyklu technológie nedá hovoriť. Je to hlavne investícia do budúcnosti. Spoločnosť má 5G sieť v 12 lokalitách Bratislavy vrátane Petržalky, Ružinova, Starého Mesta, Vrakune či Devínskej Novej Vsi. Zákazníci sa môžu do siete pripojiť z 18 zariadení rôznych značiek. Slovak Telekom v 5G sieti registruje prvých používateľov od štartu, a to 10. decembra 2020. Spoločnosť pripravuje rozširovanie pokrytia, ale bude ho špecifikovať až pri uvádzaní lokalít do prevádzky.

Viac k témam: 5G sieť, O2 Slovakia, Orange, Orange Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislavčania sa čoskoro dočkajú 5G siete, Orange ju plánuje spustiť v priebehu apríla © SITA Všetky práva vyhradené.