Ombudsmanka podporí Dúhový Pride Bratislava vyvesením vlajky, chce upozorniť na práva LGBTI ľudí

0
Ombudsmanka podporí Dúhový Pride Bratislava vyvesením vlajky, chce upozorniť na práva LGBTI ľudí

23.7.2021 (Webnoviny.sk) – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová aj tento rok podporí Dúhový Pride, konkrétne sobotňajším prejavom na virtuálnom podujatí ako aj piatkovým vyvesením dúhovej vlajky z okna Kancelárie verejného ochrancu práv.

Napísala to na sociálnej sieti s tým, že zámerom jej krokov je upozorniť na prehliadanie práv LGBTI ľudí na Slovensku.

Nová realita

„Náš súčasný svet na pozadí pandémie je surrealistický a nemôžeme očakávať, že sa vrátime do obdobia tej normality, z ktorej sme do tohto surrealizmu vkročili. Nevkročíme dvakrát do tej istej rieky, ani do tej istej reality. V novej realite by sme mali byť vnímavejší voči sebe navzájom aj voči prostrediu, ktoré nás obklopuje,“ uviedla ombudsmanka.

Viac o téme: Koronavírus

Nová realita v post-covidovom svete je podľa nej príležitosťou na to, aby sme porozumeli aj podstate základných práv a slobôd tak, ako sú zakotvené v ústave.

Moderné demokratické štáty

Európske právne myslenie je podľa Patakyovej založené na hodnotách, ktoré vznikli zo stretov medzi rôznymi filozofickými i náboženskými smermi, pričom dosiahnutý hodnotový zmier vyjadruje a chráni ústava každého demokratického a právneho štátu v Európe.

„Základné práva a slobody by sa mali vysvetľovať tak, aby ich interpretácia slúžila na harmonizáciu slovenského právneho poriadku s právnym poriadkom Rady Európy a Európskej únie ako spoločenstiev moderných demokratických štátov uznávajúcich vládu práva,“ zdôraznila ombudsmanka. Zároveň dúfa, že SR pri riešení otázok spojených s právami ľudí z LGBTI komunity im umožní vystúpiť z tieňa na slnko.

Odvysiela sa online

Festival Dúhový Pride Bratislava odvysielajú v sobotu 24. júla online. Dôvodom sú protipandemické opatrenia.

Na podujatí vystúpia interpreti Vec Švidraň, The Grand Buffet, Lomnické Čháve, Erik Žigmund a Jakub Pružinský. Tohtoročný festival podľa organizátorov prináša príbehy rodičov LGBTI ľudí a transrodových ľudí.

Viac k témam: COVID-19, Dúhový pochod PRIDE, Koronavírus, LGBTI
Zdroj: Webnoviny.sk – Ombudsmanka podporí Dúhový Pride Bratislava vyvesením vlajky, chce upozorniť na práva LGBTI ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu