Online svet vytvára pocit naplňovania našich najhlbších potrieb

0
Online svet vytvára pocit naplňovania našich najhlbších potrieb

14. ročník Národného týždňa manželstva prebiehal od 10.-16. februára s mottom Manželstvo v sieti. Po celej Českej republike prebiehalo viac ako 150 akcií, prednášok a kurzov zameraných na manželstvo, vzťahové zručnosti a témy spojené s hlavným mottom tohtoročného NTM.

Senátorka Mgr. Šárka Jelínková, ktorá prebrala záštitu nad tohtoročným ročníkom NTM, poukázala na snahy posilniť zákonnú ochranu manželstva. Manželstvo je totižto veľmi dôležité pre fungovanie spoločnosti a výchovu detí a zaslúži si právnu a aj symbolickú ochranu.

Sociológ Petr Fučík sa postavil proti „fake news“, že sa rozpadá takmer 50% manželstiev, čo je médiami často reprodukovaný údaj. Ako však vyzerá rozvodovosť, ak sa pozrieme na skupinu všetkých prvých manželstiev uzatvorených v Českej republike napr. v roku 1995 a budeme ich sledovať do roku 2015? Zistíme, že sa v rámci tohto času sa rozviedla „iba“ necelá tretina uzatvorených zväzkov.

Prečítajte si 7 nevyhnutných zručností na udržanie vzťahu

Riziko rozvodu závisí aj od vzdelania

Podstatné však nie je to, či ide o tretinu alebo polovicu. Výsledky ukazujú, že riziko rozvodu je silne podmienené vzdelanostnou úrovňou. Tak, ako v mnohých ďalších oblastiach rodinného života sa ukazuje, že vzdelanie a najmä sociálny status silne ovplyvňuje šancu viesť stabilný rodinný život. Toto je dôležitý problém, ktorý opakovanie diskusie o celkovej rozvodovosti len zastiera.

foto: pixabay.com

Ľudia s vysokoškolským vzdelaním majú polovičné riziko rozvodu oproti ľuďom so základným vzdelaním. Podobne vidíme nerovnomerné rozloženie rizika, ak sa pozrieme na mapu Českej republiky, kde rozvodovosť stúpa v sociálne slabších regiónoch. Riziko rozpadu manželstva nie je teda vysoko plošné, ale veľmi nerovnomerné. Zároveň sa zdá, že to nie je len otázka hodnôt a postoja k manželstvu, ale taktiež aj ekonomických a sociálnych podmienok potrebných k zachovaniu manželstva.

Vplyv digitálnych technológií

Problematike vplyvu sociálnych sietí a online sveta na manželstvo a vzťahy sa venovali adiktologička (odborníčka na látkové a nelátkové závislosti) Božena Havlová, vzťahová poradkyňa Milena Mikulková a riaditeľ festivalu United, Petr Húšť.

Online svet sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov a vzťahov a vytvára pocit naplňovania našich najhlbších potrieb – potreby ocenenia, záujmu, dôležitosti pre druhých, zdieľania, spolupatričnosti, ale aj všadeprítomnej zábavy.

Súkromie ako výkladná skriňa

Mení sa ale vnímanie a prezentácia nášho súkromia, z ktorého sa často stáva výkladná skriňa. Zdá sa, že čím viac sa naše životy posúvajú do virtuálneho sveta, tým menej času venujeme skutočnému životu a skutočným ľuďom.

Online svet mení spôsoby nášho zoznamovania, keď máme omnoho väčšie možnosti na nadviazanie vzťahov vo virtuálnej realite, ale stále viac majú zvlášť mladí ľudia problémy s komunikáciou „face to face“ a s normálnymi vzťahmi. Online svet otvára aj možnosti virtuálnej nevery, ktorá predtým nebola možná alebo dostupná.

Prečítajte si aj rozhovor s inšpiratívnou ženou, učiteľkou Ľubicou Noščákovou

foto: pixabay.com

Ako teda budovať silné manželstvo v digitálnom veku? Na tlačovej konferencii zazneli niektoré praktické nápady:

  • Nechajte svoje mobilné telefóny spať ešte hodinu potom, ako vstanete, a odložte ich hodinu pred vaším zaspaním.
  • Ak sa chcete venovať jeden druhému, nechajte mobilné telefóny mimo spálne. Obyčajný budík nestojí veľa.
  • Dohodnite sa, že budete zdieľať svoje heslá.
  • Chráňte si čas spoločného jedla bez vyrušovania notifikáciami alebo surfovaním po sociálnych sieťach.
  • Skúste hodinu denne, deň v týždni a týždeň v roku byť bez mobilu alebo internetu.
  • Skúste dodržiavať rovnaké pravidlá v oblasti používania digitálnych zariadení, aké vyžadujete od svojich detí.

Viac informácií o kampani a jednotlivých akciách v rámci NTM je možné nájsť na stránkach:

http://www.tydenmanzelstvi.cz/ a www.facebook.com/tydenmanzelstvi

Čo je národný týždeň manželstva?

Národný týždeň manželstva vznikol v roku 1996 vo Veľkej Británii, v roku 2007 sa prvýkrát konal v Českej republike a v súčasnej dobe sa pripravuje vo viac ako 20 ďalších krajinách svete. Cieľom akcie je posilniť vzťahy v manželstve a zvýrazniť potrebu zaoberať sa otázkou vzťahových zručností ako predpokladov dobrého manželstva a tiež motivovať laickú a odbornú verejnosť, média, verejne známe osobnosti, aby aspoň jedenkrát za roku podporili dôležitosť manželstva.

Okrem Českej republiky sa k iniciatíve pripojili aj krajiny ako napr. Austrália, Belgicko, Írsko, Maďarsko, Nemecko, Holandsko,  Rumunsko, Slovensko, Severné Írsko, Švajčiarsko, Poľsko a USA. Partnermi NTM v ČR sú Sieť materských center, Spoločnosť pre podporu rodiny, Etické fórum ČR, Asociácia manželských poradcov, nakladateľstvo Návrat domov, ACET, Českomoravská asociácia Klubu dvojčiat a viacerčiat, Asociácia centier pro rodinu a ďalšie organizácie. Podporu tejto iniciatíve vyjadrila aj Česká evanjelikálna aliancia a Ekumenická rada cirkví.

Zdroj: www.tydenmanzelstvi.cz

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu