Home Správy Slovensko Opatrenia proti koronavírusu by nemali byť podľa Čaputovej prekvapením a majú byť...

Opatrenia proti koronavírusu by nemali byť podľa Čaputovej prekvapením a majú byť predvídateľné

23.9.2020 (Webnoviny.sk) – Pre dobré zvládnutie aktuálnej situácie nestačí podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej len zlepšenie testovania. Je potrebné zlepšiť samotnú komunikáciu zo strany štátu a jeho inštitúcií. Uviedla to na sociálnej sieti po stretnutí s epidemiológmi a hlavným hygienikom.

Situácia podľa nich nie je dobrá a najbližšie týždne a mesiace budú počty infikovaných rásť, aj s negatívnymi dopadmi na kapacitu nemocníc a vyťažením zdravotníckeho personálu.

Zrozumiteľné a férové opatrenia

Ako prezidentka uviedla, opatrenia by nemali byť prekvapením pre verejnosť a majú byť predvídateľné. „Tak, ako sme mali jasný plán uvoľňovania po prvej vlne, mali by sme vedieť ľudom dopredu ukázať, aké opatrenia štát zavedie, ak sa situácia zhorší,“ konštatovala.

Viac o téme: Koronavírus

Opatrenia, ktoré štát zavádza, musia podľa nej vychádzať z dát a odborných posudkov expertov. Zároveň by mali byť zrozumiteľné a férové, a teda by mali pre prípady s rovnakým rizikom šírenia vírusu platiť aj rovnaké obmedzenia.

Čaputová tiež upozornila, že prezentovať verejnosti by sa mali len opatrenia, ktoré sú definitívne a majú najvyššiu politickú podporu. „Aby sa nám nestávalo, že v éteri koluje množstvo opatrení a nie je jasné, ktoré z nich a kde vlastne platia. Neprehľadnosť a nezrozumiteľnosť opatrení vždy bude zdrojom odporu verejnosti,“ doplnila hlava štátu.

Rýchle a efektívne kompenzovanie strát

Prijímanie opatrení je podľa nej potrebné naviazať na rýchle a efektívne kompenzovanie strát. Obzvlášť to teraz platí v oblasti kultúry a športu, pretože ide o profesie a segmenty, ktorým sa podľa prezidentky po prvej vlne nepodarilo pomôcť dostatočne.

V boji s pandémiou podľa prezidentky stojí spoločný úspech na dvoch pilieroch, a to na manažovaní zo strany štátu a zodpovednosti a solidarite každého občana.

„Potrebujeme si znovu a znovu pripomínať, ze zmyslom tohto úsilia je ochrana zdravia a životov tých najzraniteľnejších,“ dodala. Prezidentka tiež prisľúbila pomoc v procese obstarávania nového antigénového testu na COVID-19, rovnako ako aj pri zabezpečovaní liečiv.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Opatrenia proti koronavírusu by nemali byť podľa Čaputovej prekvapením a majú byť predvídateľné © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version