Opatrenia proti koronavírusu na Slovensku sa menia, neesenciálne obchody budú od 15. februára v režime „základ“

Pre neesenciálne obchody už bude po novom platiť režim „základ“. Vláda na svojom štvrtkom rokovaní schválila návrh aktualizácie opatrení proti SARS-CoV-2 (variant Omikron), na základe ktorého navrhuje hlavnému hygienikovi SR zaradiť od 15. februára aj neesenciálne obchody do spomínaného režimu.

Pod “základom” sa myslia všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania. „Taktiež aktualizujeme materiál aby reflektoval aktuálne platné opatrenia, teda aby upravoval režim v zamestnaní, či platnosť prekonania ochorenia Covid-19 na 180 dní,“ konštatovalo ministerstvo zdravotníctva, ktoré materiál iniciatívne predložilo na štvrtkové online rokovanie.

Diskutujú o ďalšom uvoľňovaní

V prípade neesenciálnych služieb vláda odporúča ponechať režim OP. „Vláda na návrh Ministerstva zdravotníctva SR schválila odporúčanie, aby zamestnávatelia v maximálne možnej miere využívali režim home office a tým znížili riziko prenosu ochorenia COVID-19 v pracovných kolektívoch,“ informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Na expertnej úrovni sa podľa nej naďalej vedú diskusie o ďalšom uvoľňovaní opatrení po odznení vlny omikron. „Po ich zavŕšení budeme verejnosť včas informovať,“ uzavrela Eliášová.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na základe schváleného uznesenia vlády aktualizuje vyhlášky týkajúce sa prevádzok maloobchodu.

Všetky prevádzky budú tiež môcť byť otvorené aj po desiatej hodine večer, doposiaľ tak fungovali len vybrané prevádzky. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Definícia OP plus sa doplní

Služby, ako napríklad gastro a iné, ostávajú okrem výnimiek v režime OP, niektoré v režime OP plus a do desiatej hodiny večer.

Definícia OP plus sa doplní o osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami a majú negatívny výsledok PCR alebo LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 48 hodín od odberu.

Račková upozornila, že v prípade prevádzok stále platia ďalšie protiepidemické opatrenia, ako je napríklad povinné nosenie respirátora či kapacitné obmedzenia.

Vyhlášky by mali byť vo Vestníku vlády SR zverejnené v piatok 11. februára s účinnosťou od 15. februára 2022.

Zdroj: Webnoviny.sk – Opatrenia proti koronavírusu na Slovensku sa menia, neesenciálne obchody budú od 15. februára v režime „základ“ © SITA Všetky práva vyhradené.