Krétu zasiahlo silné zemetrasenie, otrasy poškodili viacero budov a hlásia už aj prvú obeť (video+foto)

27.9.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 27. septembra, 12:07

Silné zemetrasenie s predbežným magnitúdom 5,8, ktoré v pondelok ráno zasiahlo grécky ostrov Kréta, si vyžiadalo najmenej jedného mŕtveho a viacero zranených.

Informovali o tom mieste úrady, podľa ktorých tiež v oblasti zaznamenali aj sériu dotrasov. Podľa miestnych médií otrasy čiastočne poškodili budovy v dedinách neďaleko epicentra.

Niekoľko ľudí utrpelo zranenia

Aténsky Inštitút geodynamiky informoval, že zemetrasenie udrelo o 9:17 miestneho času a jeho epicentrum bolo 246 kilometrov juho-juhovýchodne od gréckeho hlavného mesta Atény. Európske stredomorské seizmologické centrum a Geologická služba Spojených štátov uviedli, že zemetrasenie malo magnitúdo 6,0 a jeho epicentrum sa nachádzalo sedem kilometrov severne od dediny Thrapsano na Kréte.

Podľa informácií od miestnych úradov si zemetrasenie vyžiadalo najmenej jeden ľudský život a ďalších deväť ľudí utrpelo zranenia. Okolnosti úmrtia ani zranení zatiaľ nespresnili. Oblasť zasiahlo aj najmenej deväť dotrasov, pričom dva najsilnejšie mali podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra predbežné magnitúdo 4,6.

Slováci o pomoc nežiadali

Po silnom zemetrasení Slovensko neeviduje žiadne žiadosti Slovákov o pomoc. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Tomaga.

„Ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nemá žiadosti slovenských občanov o pomoc po zemetrasení na Kréte. Nemáme ani informácie o tom, že by medzi obeťami alebo zranenými boli občania Slovenskej republiky,“ povedal. Dodal, že rezort je v kontakte s miestnymi úradmi.

Viac k témam: zemetrasenie, zemetrasenie na Kréte
Zdroj: Webnoviny.sk – Krétu zasiahlo silné zemetrasenie, otrasy poškodili viacero budov a hlásia už aj prvú obeť (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.