Premiér Heger zvolal Bezpečnostnú radu SR, predstavil plán na riešenie situácie v bezpečnostných zložkách (video)

16.9.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 16. septembra 18:10

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) zvolal na štvrtok poobede Bezpečnostnú radu SR, kde predstavil plán, ako riešiť aktuálnu situáciu v bezpečnostných zložkách štátu.

Ako povedal Heger na podvečernej tlačovej konferencii, Bezpečnostná rada SR schválila vznik odbornej pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát.  Pracovná skupina začne zasadať nepretržite od pondelka 20. septembra a pre vládu a Národnú radu SR pripraví návrhy zmien pre fungovania súdov, prokuratúry aj polície.

Podľa premiéra ide o reakciu na „mimoriadne znepokojujúci“ vývoj v orgánoch činných v trestnom konaní. „Kriminálne živly, ktoré sa infiltrovali do bezpečnostných zložiek štátu, vyvíjajú aktivity proti poriadku štátu,“ povedal Heger s tým, že vláda musí v tejto situácii konať.

Mikulec má Hegerovu dôveru

Úlohou pracovnej skupiny bude revízia Trestného poriadku a zákona. „Z orgánov činných v trestnom konaní musíme vypudiť mafiu a zvýšiť odolnosť systému proti jeho možnému zneužitiu,“ doplnil Heger.

V odbornej pracovnej skupine budú zástupcovia súdov, prokuratúry, ministerstiev a ďalších inštitúcii. Na tlačovej besede sa nezúčastnil minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Premiér to odôvodnil tak, že na besede sa zúčastnili len zástupcovia koaličných strán a predseda vlády. Šéf rezortu vnútra má však jeho dôveru.

Video: Vyhlásenie po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Tie podozrenia, že tu dochádzalo alebo dochádza k rôznym manipuláciám v trestných konaniach sú také, že sme sa rozhodli konať,“ skonštatoval minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Úlohou skupiny je podľa neho zistiť, či pri manipulácii išlo o individuálne pochybenia, alebo systémové problémy. „To, čo je úlohou vlády a štátu, je pomôcť, aby systémové zmeny vystužili dôveru v právny štát a aby tieto systémove zmeny zabezpečili, že také neprávosti, ktoré sa diali za posledných 12 rokov, sa tu už nikdy nebudú môcť opakovať,“ doplnila ministerka investícií a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Štát slúžil v prvom rade mafii

Minister financií a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič zdôraznil, že Robert Fico (Smer-SD) s pomocou Petra Pellegriniho (Hlas-SD) urobili zo Slovenska štát, ktorý slúži v prvom rade mafii.

„Robert Fico, Peter Pellegrini, Robert Kaliňák a ďalší mocní ľudia tohto štátu, ktorý tento obludný systém spoločne s nitrianskou mafiou vytvorili, sa obávajú o svoj vlastný komfort, ktorý si vytvorili. Obávajú sa o svoj pobyt na slobode,“ pokračoval s tým, že je presvedčený, že sa v stredu 15. septembra, a dnes, dostali do väzby ľudia, ktorí sa nenechali kúpiť.

Cieľom odbornej pracovnej skupiny bude podľa Matoviča identifikovať chyby v systéme a napraviť ich. „Kde identifikujeme problémy navrhneme riešenie a veľmi rýchlo ich v skrátenom legislatívnom konaní presadíme. Ak to neurobíme, tak táto koalícia nemá opodstatnenie, aby fungovala a vydajme definitívne Slovensko mafii,“ uzavrel.

Viac k témam: premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér Heger zvolal Bezpečnostnú radu SR, predstavil plán na riešenie situácie v bezpečnostných zložkách (video) © SITA Všetky práva vyhradené.