Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

MAGAZÍN Veda a technika

Padajúce hviezdy zasypú oblohu, meteorický roj Orionidy dosiahne svoje maximum

Zdieľať

22.10.2019 (Webnoviny.sk) – Meteorický roj Orionidy v utorok dosiahne svoje maximum. Na oblohe by mohlo byť preto možné pozorovať takzvané padajúce hviezdy každú druhú minútu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková. Podmienky na pozorovanie sú priemerné, keďže Mesiac je deň pred maximom v poslednej štvrti.

„Jesenný roj je spojený s periodickou kométou 1P/Halley. Minimálna vzdialenosť Zeme od dráhy materskej kométy je 23 miliónov kilometrov. Z toho vyplýva ohromná šírka roja v medziplanetárnom priestore,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Roj je možné pozorovať do 7. novembra.

Prečítajte si, akým spôsobom chcú vedci získať doteraz najbližšie zábery Slnka

Počas najbližších dní sa prejaví aj ďalší roj – Tauridy. Ide o komplex malých rojov, ktoré možno pozorovať od polovice októbra až do konca novembra.

Roj Tauridy je rozptýlený, a tak maximálna pozorovateľná frekvencia predstavuje päť až desať meteorov za hodinu. Podľa SAV sú počas jeho maxima výborné podmienky na pozorovanie, pretože Mesiac bude v nove.

Zdroj: Webnoviny.sk – Padajúce hviezdy zasypú oblohu, meteorický roj Orionidy dosiahne svoje maximum © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

X